Prvý slovenský ľudový román je na svete! Týmito slovami ohlasovali tučné titulky zrod diela Čachtická pani z pera Joža Nižnánskeho...
Alžbeta Báthoryová netušila, akú stopu zanechá v histórii. Aj po smrti vzbudzuje záujem. V roku 2005 nakrúcal Juraj Jakubisko časť filmu o grófke aj v Pribyline.
Je všade. Jej obrovská drevená socha stojí na námestí. Je v podzemí, kde v tajných chodbách podľa povestí mučila dievčatá. Je na hrade...
Dnes nadšenci vodia turistov podzemnými chodbami, kde možno vraždila dievčatá Báthoryčka a kúpala sa v ich krvi. Alebo to bolo inak?
Jedinečný Park miniatúr, Čachtický hrad, múzeum či podzemie. To všetko možno vidieť zo sedadla bicykla na cyklotrase Bátoričkin cyklookruh.
Nadšenci histórie prišli s novou teóriou o grófke Alžbete Bátoriovej, ktorá sa chodbami pod Čachticami v minulosti prechádzala.
Zem pod Čachticami je prevŕtaná chodbami ako bochník ementálskeho syra. Niektoré boli pivničnými priestormi, kde krvavá grófka pravdepodobne páchala svoje zločiny.
Mučenie, bičovanie v klade a ešte veľa ďalších "atrakcií" patrí k stredoveku. Kto sa nebojí, môže vstúpiť s Krvavou grófkou do čachtického podzemia už dnes.
Strašidelné scény krvavej grófky sa od začiatku júna objavili na výstave v čachtickom podzemí. Jedno dievča naťahujú na škripec, druhé trpí na kríži.
Letnú turistickú sezónu na Čachtickom hrade otvoria v sobotu 11. apríla celodenným pestrým programom. A príde aj samotná Báthoryčka.
Obvinenia voči Alžbete Báthoryovej sú nepochybné, hovorí historik Pavel Dvořák.
Grófka Báthoryová podľa historičky a etnologičky Kataríny Nadaskej zrejme v mnohom predbehla svoju dobu, a bola ochotná a schopná experimentovať s alternatívnou medicínou.
Pre jedných je krásnou a osvietenou šľachtičnou, ktorá sa stala obeťou intríg. Väčšina ľudí ju však stále vníma ako krvavú grófku, ktorá má na svedomí týranie a vraždy dievčat.