Ochorenie mozgu, ktoré postihuje najmä pamäť, môžete na svojich starších príbuzných spozorovať celkom ľahko. Odborníci prezrádzajú ako na to.
Ananás dokáže seniorov šikovne chrániť pred vznikom cukrovky, obezitou a srdcovými chorobami. Zabúdať však netreba ani na jeho schopnosti omladzovať pleť a skrášľovať vlasy.
Vedci bijú na poplach. Pokiaľ sa seniori poctivo nestarajú o zdravie ústnej dutiny, môžu mať problém.
Netreba ho hľadať v lekárničke. Postačí, ak nazriete do špajze. Málo používaný zelený čaj dokáže prekvapiť staršie ročníky množstvom zdravotných benefitov.
Nežnejšia polovička ľudstva to má oproti chlapom o čosi ťažšie. Vedecké výskumy potvrdzujú, že mozog ženy je zraniteľnejší voči niektorých ochoreniam.
Počúvanie Mozartovej Sonáty pre dva klavíry D dur potláča epileptické výboje v mozgu pacientov oboch pohlaví.
Vysoká hladina cholesterolu môže súvisieť so vznikom Alzheimerovej choroby. Zaujímavé však je, že ju aj dokáže liečiť. Ako je to vôbec možné?
Vyhováraniu sa na genetické predispozície srdcových chorôb či Alzheimerovej choroby je koniec. Vedci z kliniky v Beverly Hills prišli so zaujímavým objavom.
Horší spánok, roztržitosť, únava. Aj tieto príznaky sprevádzajú fenomén, ktorý postihuje čoraz viac ľudí. Ide o takzvanú mozgovú hmlu.
Na čo si dať pozor, keď sa u nás objavia nepríjemné varovné signály? Smäd, plynatosť, rýchle chudnutie môžu znamenať niekedy viac, ako sa domnievame.
Žiadne padavky. Starší ľudia si dokážu lepšie poradiť s koronakrízou než mladší ľudia. Ochorenie COVID-19 sa vraj zahráva so psychikou starších generácii minimálne.
Viac tuku, menej rozumu. Vedci prichádzajú s nevšedným výskumom, podľa ktorého spôsobujú prebytočné kilogramy tuku na bruchu v staršom veku problémy s pamäťou a myslením.
Seniorky, ktoré žijú v mestách so znečisteným ovzduším majú vyššie riziko vzniku Alzheimerovej choroby oproti starším dámam z čistejšieho vidieka.
Únava počas dňa, nervozita či podráždenosť. Aj tieto zdravotné problémy prináša starším ľuďom plytký nočný odpočinok.
Pomalé myslenie či výpadky pamäti. Ak sa aj u vašich starších príbuzných objavujú skoré príznaky Alzheimerovej choroby, buďte na pozore.
Dvere do sveta mnohých možností otvára pre seniorov učenie sa cudzieho jazyka. Podľa výskumov dokáže proces učenia sa oddialiť vznik Alzheimerovej choroby či demencie.
Alzheimerova choroba a ďalšie formy demencie sú teraz prvýkrát zaradené medzi desať hlavných príčin úmrtia ľudí po celom svete. Oznámila to Svetová zdravotnícka organizácia (WHO).
Raketovou rýchlosťou rastú počty seniorov, ktorí čoraz častejšie využívajú výhody sociálnych sietí. Prinášajú úľavu od stresu, väčšiu socializáciu a sú pomocou aj v časoch korony.
Aj dnes, keď veda pokročila a dokáže Alzheimerovu chorobu diagnostikovať v ranom štádiu, sa často prezentuje ako strašiak, hanba, koniec života.
Občasné zabúdanie, výpadky pamäti, neschopnosť orientovať sa. Podľa svetových štatistík trpí týmto ochorením viac ako 30 miliónov ľudí a jeho výskyt stúpa.