Severoatlantická aliancia sa nenechá vtiahnuť do pretekov v zbrojení. Na úvod zasadnutia NATO v Bruseli to v stredu uviedol generálny tajomník aliancie Stoltenberg.
Európska únia predĺžila o ďalší rok sankcie proti Krymu, budú platiť až do 23. júna 2016. Ide o reakciu na minuloročné anektovanie ukrajinského polostrova Krym Ruskom. Sankcie sa týkajú dovozu tovarov z Krymu do krajín EÚ aj turistického ruchu.
Europarlament schválil uznesenie, ktorým vyzval Eurokomisiu, aby vyčlenila financie na boj proti ruskej propagande a nepravdivým informáciám.
Na území kontrolovanom proruskými separatistami v Doneckej a Luhanskej oblasti je 42 500 povstalcov a ruských vojakov.
„Povedzme si otvorene, čo vyvolalo konflikt na Ukrajine – ruská anexia Krymu s porušením všetkých noriem medzinárodného práva," vyhlásil šéf nemeckej diplomacie Steinmeier.
Rusko, ktoré zvyšuje svoju vojenskú prítomnosť na Kryme aj na východe Ukrajiny, podľa Turčynova predstavuje pre Kyjev stále väčšiu hrozbu.
Počet príslušníkov tatárskej menšiny, ktorí opustili polostrov Krym po jeho pričlenení k Rusku, presiahol 10-tisíc. Presná evidencia utečencov však neexistuje.
Nemecká kancelárka Angela Merkelová tak tvrdo skritizovala ruskú anexiu Krymu, ze zaskočila tlmočníkov, ktorí radšej jej verziu "upravili".
Ruský prezident Vladimir Putin je presvedčený, že minuloročné pričlenenie polostrova Krym k Rusku bolo spravodlivým a správnym činom.
Ruské liberálne médiá označujú Nočných vlkov za gang radikálnych nacionalistov a násilníkov vyznávajúcich agresívne formy pravoslávnej viery.
Ruský parlament v utorok zbavil poslaneckej imunity poslanca Ilja Ponomarjova, jediného poslanca, ktorý vlani hlasoval proti anexii ukrajinského Krymu.
Anexia Krymu bude Rusko počas troch až štyroch rokov stáť asi 150 až 200 miliárd dolárov, odhaduje bývalý ruský minister financií Alexej Kudrin
Ruská prokuratúra požiadala snemovňu o jeho vydanie na trestné stíhanie. Ponomarjov ako jediný člen parlamentu hlasoval proti pripojeniu Krymu k Rusku.
Moskva ako "porušovanie slobody cestovať" kritizovalo prekážky, ktoré vraj kladie EÚ obyvateľom Krymu pri získavaní schengenských víz.
Podľa najmladšej demonštrantky sa jej agenti FSB vyhrážali, že "následky budú", či už ide o popoťahovanie po úradoch, alebo o vysokú pokutu.
Rusi hovoria, že "Krym je náš", ale ak sa ho chcú priamo dotýkať, musia spojiť tento polostrov s vnútrozemím.
V Rusku sa konajú hlavné oslavy prvého výročia anexie Krymu, ktoré pripadajú na deň, keď prezident Vladimir Putin podpísal zmluvu o začlenení polostrova do Ruskej federácie.
Za 445 miliárd rubľov (6,7 miliardy eur) má byť modernizovaný dopravný systém a vybudovaný most na pevninu. EÚ vyhlásila, že anexiu Krymu Ruskom neuzná.
"Prečo to skrývať," poznamenal Putin a povedal, že po anexii Krymu bol pripravený mobilizovať napríklad aj ruský jadrový arzenál.
Narastajúci odpor tatárskej menšiny, prepad príjmov z turistiky ani nenaplnené nádeje na hospodársky rozkvet nestlmili ruské nadšenie z anexie Krymu.