MARIÁN REPA: Dôslednosť sa vypláca. Ak by dnes Slovensko uznalo Kosovo, malo by zjavne problém, ako sa postaviť k ruskej anexii Krymu.
"Základnou otázkou je, prečo by chcelo Rusko tieto krajiny ohrozovať," uviedol Sergej Andrejev na margo obáv Poľska a pobaltských štátov.
Rok od pričlenenia k Rusku nie je situácia na Kryme vôbec priaznivá. Cestovný ruch je v katastrofálnom stave, ľuďom sťažujú život aj protiruské sankcie.
Nedávne vyhlásenia ukrajinského prezidenta Petra Porošenka o tom, že chce Ukrajine vrátiť okupovaný Krym, označil Putin za "revanšizmus".
Putin možno využije taktiku hybridnej vojny na to, aby ovládol územia členov NATO, napríklad v Pobaltie. Varoval pred vojenským podceňovaním Ruska.
Súsošie odhalili pri príležitosti 70. výročia Jaltskej konferencie, ktorá sa zaoberala povojnovým usporiadaním sveta. Socha Stalina rozhnevala Tatárov.
Ukrajinský premiér Arsenij Jaceňuk označil ruského prezidenta Vladimira Putina za hlavnú príčinu existujúcej občianskej vojny na východe Ukrajiny.
Vyslovuje sa jedným dychom. Novotvar zložený zo zabratého polostrova a privlastňovacieho zámena mnohí Rusi aj píšu spolu. V marci sa Krym oficiálne stal súčasťou Ruska.
Zmeny hraníc Ruskej federácie bolo možné vykonať len s jej súhlasom, ktorý mohol padnúť len na základe referenda. Nič také sa nestalo. tvrdí Rusko.
Európsky blok takto zdôrazňuje svoj pokračujúci nesúhlas s anexiou polostrova Ruskom.
Z Ukrajiny prúd na Krym smeruje cez štyri vedenia, funkčné je jedno. Jedno odpojili v novembri kvôli údajnej oprave, ďalšie dve vypol Kyjev v stredu.
Estónci sa boja, že Rusko môže proti ich krajine zaútočiť rovnako, ako sa to stalo v prípade Ukrajiny. V Estónsku totiž žije silná ruská menšina.
Rusko plánuje do prezbrojenia armády investovať 21 biliónov rubľov. Časť z nich chce armáda vynaložiť na modernizáciu infraštruktúry sevastopolského prístavu.
Dôvodom je podľa denníka Vedomosti obava, že diskusia v New Yorku sa zameria na represie okupačných ruských úradov proti Tatárom na anektovanom Kryme.
Michail Chodorkovskij povedal v rozhovore, ktorý zverejnil nemecký týždenník Der Spiegel, že aj Západ prispel k Putinovej ilúzii, že si môže dovoliť čokoľvek.
Mzdy a penzie sa na Kryme po ruskej anexii zvýšili nad predošlú ukrajinskú úroveň, rovnako, ak nie vyššie, ale poskočili aj ceny tovarov a služieb.
Moskva chce uvoľniť na rozvoj anektovaného Krymu 681 miliárd rubľov (asi 14 miliárd eur), uvádza federálny rozvojový program pomoci Krymu a Sevastopolu.
Ruský prezident Vladimir Putin vo štvrtok navštívi Krym, druhýkrát od marcovej anexie ukrajinského polostrova Ruskom.