V bludných predstavách sa objavuje strach, že sa nevmestí na stoličku. Alebo, že keď sa posadí, roztečie sa jej noha.
Keď sa povie anorexia, väčšina z nás má zaužívanú predstavu o nejakej vyziabnutej modelke, o ktorej napísali v novinách.
Poruchy príjmu potravy sa dajú doma zvládnuť len v jednoduchších prípadoch, keď choroba ešte nepostúpila a tínedžer má sám záujem svoj problém riešiť.
„Presne som vedela, čo sa dcére deje v hlave, keď vidí, ako kvapkám olej na panvicu alebo pridávam cukor do koláča,“ hovorí Simona, mama dievčaťa, ktoré sa práve lieči na anorexiu.
V rámci projektu Jedlo ako nepriateľ vznikla aj séria videorozhovorov, v ktorom by sme chceli o hovoriť o poruchách príjmu potravy.
Možno si myslíte, že chudnutie máte pod kontrolou. V skutočnosti však už môžete trpieť anorexiou či inou poruchou príjmu potravy.
Anorexia, bulímia, záchvatovité prejedanie… Takmer o tretinu medziročne narástol na Slovensku počet nových prípadov porúch príjmu potravy. Krivka pritom nebezpečne stúpa už niekoľko rokov za sebou.
V piatok 2. júna je Svetový deň porúch príjmu potravy (PPP), počas ktorého organizácie z celého sveta šíria o tejto téme osvetu a informácie.
Čo robiť ak deti či tínedžeri nepijú mlieko? Čo ak majú laktózovú intoleranciu?
Najdlhší telefonát trval sto minút. Najstaršia volajúca mala viac ako sedemdesiat rokov.
Keď sa povie anorexia, väčšina z nás má zaužívanú predstavu o nejakej vyziabnutej modelke, o ktorej napísali v novinách.
Klienti zapojení do programu budú mať počas 6 mesiacov intenzívnu podporu zo strany viacerých odborníkov.
Trpia nimi už aj školáci na 1. stupni základných škôl.
Občas sa prejeme všetci. Kedy je čas začať sa odborne liečiť?
Ide o prvú telefonickú linku na Slovensku, ktorá je zameraná na pomoc ľuďom s anorexiou, bulímiou či záchvatovým prejedaním.
Nový vzdelávací program pre pacientov s poruchami príjmu potravy neponúka zázračnú liečbu, jeho autorky však veria, že pochopenie ochorenia môže viesť k uzdraveniu.
Písali sa 60. roky 20. storočia a do časov krásavíc s plnými krivkami typu nakráčala drobná útla Britka.
Valentína Sedileková vydala knihu Chuť žiť. Je to naozaj optimistické čítanie, hoci mladá autorka, ktorá nedávno zmaturovala, píše o zdravotnej kríze.
Keď som bola na tom relatívne dobre, dala som si raňajky i obed. Večeru som však už vyzvracala, priznáva biatlonistka Gabriela Koukalová.
Niekoľko tipov, ako pomôcť dieťaťu, aby sa samo pre seba nestalo najväčším nepriateľom a namiesto toho akceptovalo svoje telo so všetkými nedokonalosťami.