Vedci budú progres ľadovca úzko sledovať. Mohol by spôsobiť problémy, no zároveň by mohol predstavovať prínos.
Generálny tajomník OSN má v Antarktíde v úmysle navštíviť aj dva ľadovce a ostrov Kopaitic
Vysoká úmrtnosť spôsobovaná vírusom by mohla ohroziť tamojšie populácie tučniakov a ďalších druhov, ktoré sa s týmto vírusom ešte nestretli.
Keď sa ľadovce roztopia, vypustia do mora viac sladkej vody. To môže viesť k narušeniu prúdov v južných oceánoch.
Ľadu je tento rok málo aj na opačnej strane sveta, v Arktíde. Zmenšovanie ľadovej pokrývky môže urýchliť otepľovanie planéty.
Oceánske prúdy pri Antarktíde vplyvom rýchlo roztápajúcich sa ľadovcov prudko spomaľujú, čo bude mať katastrofálne dôsledky pre klímu.
Pod rozsiahlym antarktickým šelfovým ľadovcom, v jaskyni vysoké stovky metrov, žijú kŕdle malých krevetových živočíchov.
Okolo tučniakov nie je sneh čistý. Tučniaky sú totiž niečo ako hydina, takže aj okolie kolónií je špinavé.
Čistotu antarktického snehu už nemožno považovať za samozrejmosť. Podľa novej štúdie sa totiž v čerstvo napadanom snehu na Antarktíde po prvýkrát našli mikroplasty.
Pred rokom, 8. júna 2021, uznala americká kartografická spoločnosť National Geographic more okolo Antarktídy za nový, piaty svetový oceán.
Tučniak obrovský, ktorý obýva oblasť Antarktídy, by mohol o 30 až 40 rokov úplne vyhynúť v dôsledku klimatickej zmeny.
Posádka britskej výskumnej lode oslávila prvú homosexuálnu svadbu na Britskom antarktickom území.
Morský ľad v Antarktíde dosiahol tento rok najmenšiu plochu od začiatku meraní v roku 1970.
Vo východnej časti Antarktídy sa úplne rozpadol a zrútil do mora šelfový ľadovec Conger o veľkosti 1200 kilometrov štvorcových.
Vrak plavidla Endurance z expedície Brita Ernesta Shackletona leží v hĺbke 3000 metrov vo Weddellovom mori.
Expedícia, ktorej cieľom bude nájdenie vraku lode anglicko-írskeho polárneho bádateľa Ernesta Shackletona, vyrazila z Kapského Mesta v Juhoafrickej republike.
Ako prvá žena na svete prekonala Britka Felicity Astonová pred desiatimi rokmi, 23. januára 2012, Antarktídu na lyžiach.
Pred 25 rokmi, 17. januára 1997, sa nórsky polárny bádateľ Börge Ousland stal prvým človekom, ktorý pešo ako osamotený chodec prekonal Antarktídu.
Tulene leopardie jedia žraloky. K prekvapivému objavu dospeli vedci po preskúmaní zvyškov trusu a jaziev na telách týchto morských cicavcov v novozélandských vodách.
Modrá ľadová dráha má označenie letisko úrovne C, aj keď technicky nejde o letisko. To znamená, že kvôli náročným podmienkam tam môže lietať len vysoko špecializovaná posádka.