Pred 25 rokmi, 17. januára 1997, sa nórsky polárny bádateľ Börge Ousland stal prvým človekom, ktorý pešo ako osamotený chodec prekonal Antarktídu.
Tulene leopardie jedia žraloky. K prekvapivému objavu dospeli vedci po preskúmaní zvyškov trusu a jaziev na telách týchto morských cicavcov v novozélandských vodách.
Modrá ľadová dráha má označenie letisko úrovne C, aj keď technicky nejde o letisko. To znamená, že kvôli náročným podmienkam tam môže lietať len vysoko špecializovaná posádka.
Všetci ľudia pôsobiaci momentálne na stanici dostali dve dávky vakcíny, jedna osoba dokonca aj posilňovaciu dávku.
Tritisíc kilometrov dlhú cestu musel pravdepodobne prejsť tučniak, ktorého jeden z miestnych obyvateľov objavil na pobreží Nového Zélandu.
Ozónová diera na južnej pologuli Zeme je tento rok väčšia než zvyčajne a jej rozmery presiahli veľkosť Antarktídy, nad ktorou sa nachádza.
Polynézski moreplavci pravdepodobne dosiahli pobrežie Antarktídy už niekoľko storočí pred západnými prieskumníkmi, ktorým sa pripisuje objavenie tohto kontinentu.
Trinásť rokov predtým, ako sa v roku 1911 stal prvým človekom, ktorý dosiahol južný pól, okúsil Roald Amundsen ako prvý nemilosrdnú zimu v Antarktíde.
Americká vzdelávacia spoločnosť National Geographic Society (NGS) sa rozhodla uznať vodnú masu obklopujúcu Antarktídu za samostatný, piaty oceán.
Koronavírusová epidémia sa dostala aj na antarktický kontinent, ktorý bol dosiaľ uchránený od tejto globálnej nákazy. Informovala o tom stanica BBC.
Antarktída od konca augusta zaznamenala viac ako 30 000 otrasov, čo predstavuje nárast seizmickej aktivity na tomto vzdialenom snehom pokrytom kontinentu.
Po roku bádania okolo Severného pólu konštatovala dosiaľ najväčšia medzinárodná vedecká expedícia alarmujúcu skutočnosť: pobrežný ľad v Arktíde sa topí "dramatickou" rýchlosťou.
Správa Európskej služby na monitorovanie atmosféry Copernicus (CAMS) hovorí, že ozónová diera nad Antarktídou dosiahla dosiaľ najväčšie rozmery v celej histórii monitorovania.
Satelitné snímky objavili v Antarktíde množstvo nových lokalít s výskytom tučniaka obrovského.
Predpokladá sa, že je to najväčšie plazie vajce na svete.
Predpokladá sa, že je to najväčšie plazie vajce na svete.
Tím vedcov z Univerzity v Cambridgei a British Antarctic Survey vytvoril prvú mapu výskytu mikroskopických rias kvitnúcich na zasneženom pobreží Antarktídy.
Mikroplasty sa už dostali aj do morského ľadu na Antarktíde. Informoval o tom britský denník The Guardian.
Obojživelník, ktorý bol veľký štyri až päť centimetrov, zrejme obýval mierny a vlhký dažďový prales.
Kontinent, ktorý je aj za normálnych okolností odrezaný od sveta, doteraz uniká nákaze koronavírusu a robí všetko, aby sa pandémii vyhol úplne.