Vedci dopestovali prvú úrodu zeleniny v skleníku využívanom v rámci projektu, ktorého cieľom je pomôcť astronautom dorábať čerstvé potraviny na iných planétach.
Účastníkom antarktickej expedície Masarykovej univerzity v Brne neprialo počasie. Aj tak našli zaujímavé lišajníky, ďalšie poznatky priniesol výskum mikroorganizmov.
Príčinou je preskupovanie ľadovca Mertz pri východných brehoch Antarktídy.
Od Antarktídy sa odtrhol kus ľadovca zhruba vo veľkosti Košického kraja a odplával na šíre more. Váži asi bilión ton a má rozlohu vyše 6-tisíc štvorcových kilometrov.
Pocit pokory, trpezlivosti, sebaovládania, ale aj možnosť pracovať v zaujímavom prostredí s experimentálnym materiálom.
Desiatky rokov slúžili v Antarktíde ako jediné ľudské príbytky jednoduché drevené chaty.
Brazília do novej stanice, ktorú jej stavia čínska firma, investuje 100 000 dolárov. Aj keď komplex neuvidí prakticky žiaden človek okrem vedcov.
Ľadová kryha s odhadovanou rozlohou viac ako 5000 kilometrov štvorcových sa podľa vedcov v najbližšom čase odlomí od šelfového ľadovca na západe Antarktídy.
V roku 1977 spravila Argentína riskantný a podivuhodný krok – v snahe uplatniť nárok na časť kontinentu poslala do Antarktídy tehotnú matku.
Americkí vedci Allan Ashworth zo Štátnej univerzity v Severnej Dakote a Terry Erwin objavili vôbec prvú fosíliu bystruškovitého chrobáka v Antarktíde.
Vo východnej časti Antarktídy v Rossovom mori vznikne najväčšia morská prírodná rezervácia na svete. Oznámil to novozélandsky minister zahraničia Murray McCully.
Ozónová diera nad Antarktídou sa po rokoch zväčšovania zrejme začína zaceľovať. Vyplýva to z výskumu poprednej odborníčky na túto problematiku Susan Solomonovej.
Zem je obrovská, a tak niet divu, že sa na nej nájde mnoho podivných opustených miest. Niektoré sú dielom prírody, iné vznikli rukou človeka.
Štúdia amerických klimatológov ukazuje, že nárast hladiny morí v tomto storočí by mohol byť až o 50 centimetrov vyšší, než sa očakávalo.
Českí polárnici okrem novej baktérie zrejme namerali doteraz najvyššiu teplotu v Antarktíde.
Najstaršie dochované spermie sú 50 miliónov rokov staré a medzinárodný vedecký tím ich objavil v skamenelom kokóne obrúčkavca v Antarktíde.
Za posledných 11 rokov sa rybolov v oblasti Antarktídy viac ako zdvojnásobil. Chránené morské zóny sa tu príliš nedarí vytvárať.
Naša planéta sa stále mení, či už prirodzene alebo zásahom človeka. Niektoré miesta tak po rokoch budú vyzerať úplne inak a sú aj také, ktoré sa stratia.
O Borchgrevinkovom prvenste však dodnes kolujú pochybnosti, pretože je celkom dobre možné, že ho predstihol niektorý z jeho štyroch kolegov z výpravy.
Ľadová pokrývka dvoch najväčších ľadom pokrytých území na našej planéte, Grónska a Antarktídy, sa zmenšuje tempom 310 kubických kilometrov za rok.