Probiotické mikroorganizmy optimalizujú bariérovú funkciu črevnej sliznice. V podstate posilňujú imunologickú bariéru čreva.
Čoraz častejšie sa hovorí o rezistencii na antibiotiká, ktorými sa zápaly močových ciest liečia. Stáva sa, že v ambulantnej praxi niekedy chronického pacienta už niet čím liečiť.
Spotrebiteľské organizácie žiadajú členské štáty EÚ obmedziť podávanie antibiotík na farmách
Správne umývanie rúk zachraňuje životy, v nemocniciach na tento účel slúžia alkoholové dezinfekčné prostriedky. Na Slovensku ich však stále používame málo.
Čaká ľudstvo postantibiotická apokalypsa? Až na 12 druhov baktérií dnes nezaberajú antibiotiká, v troch prípadoch ide o nemocničné nákazy.
Väčšina bravčového mäsa na Slovensku pochádza z cudziny. Jednou z krajín, odkiaľ sa dováža, je Nemecko.
S infekciou močových ciest musí minimálne raz za život zabojovať takmer každý z nás. Zápaly močových ciest sú druhou najčastejšou bakteriálnou infekciou.
Maročan Adnan Rammal, ktorý dostal tento rok v júni cenu verejnosti od Európskeho patentového úradu, dúfa, že prispeje k boju proti rezistentným baktériám.
Nie, nehovoríme o politike. V máji sme si vďaka Svetovému dňu čistých rúk opäť pripomenuli, že hygiena rúk je dôležitým faktorom ochrany zdravia každého z nás.
Vedci v Spojených štátoch amerických vyvinuli zásadnú zbraň proti baktériám, ktoré sú odolné voči antibiotikám.
Vedci z výskumného centra Biocev objavili nový spôsob výroby antibiotík, ktoré by mali mať niekoľkonásobne vyšší účinok.
Užívanie viacerých liekov môže chorému skomplikovať liečbu a zhoršiť zdravotný stav. Niektoré antibiotiká sa nesmú užívať s tabletkami na zníženie cholesterolu.
Prekonali ste prechladnutie, ale kašeľ vás stále neopúšťa? Kedy k lekárovi, ak vôbec a kde tkvie príčina?
Môžu potraviny pôsobiť proti baktériám? Ak áno, ktoré majú túto silu?
Ambulantní lekári sa dnes v rámci vzťahu pacientov k antibiotikám stretávajú s dvoma hraničnými prístupmi: Jedna skupina ich chce za každú cenu, druhá ich odmieta.
Spúšťačov migrény je veľa. Hormóny, črevné baktérie aj stres. Toto sú najnovšie poznatky.
Slovensko patrí ku krajinám, v ktorých je najvyššia spotreba antibiotík. V čase chrípkových epidémií a viróz je na mieste otázka - ako riešite situáciu vy?
Chrípka sa začína vždy dramaticky, prejavuje sa bolesťami hlavy, svalov, kĺbov a únavou. Následne sa dostaví zimnica, triaška, teploty nad 40 a suchý kašeľ.
Vytváranie podkožných červených fliačikov petechií, ktoré nezmiznú ani po pritlačení skleneného pohára, patrí medzi život ohrozujúce príznaky svedčiace o nákaze nebezpečným meningokokom.
Tradičné antibiotiká pomaly podľa vedcov končia. Dôvodom je rastúca odolnosť proti nim. Obávajú sa, že raz príde superbaktéria, ktorú žiadna liečba nezloží.