Pästné kliny z doby prvej migrácie človeka z Afriky, kruhové pohrebné komory, unikátne skalné rytiny aj arabský Stonehenge. Jedinečné nálezy hlási medzinárodný tím vedený vedcami z pražského Archeologického ústavu AV ČR.
Už v piatok 14. apríla v prednáške egyptologičky Dr. phil. Veroniky Verešovej sa dozviete, akú úlohu hrali v náboženských predstavách starovekých Egypťanov sfingy, gryfy a rôzni zvierací démoni.
Obdobie strednej doby bronzovej na území juhozápadného Slovenska priblíži výstava s názvom Po páde slovenskej Tróje. V Ponitrianskom múzeu v Nitre ju sprístupnia 17. marca.
Sochu podobnú sfinge a zvyšky svätyne objavili archeológovia v starovekom chráme na juhu Egypta. TASR správu prevzala z tlačovej agentúry AP, ktorá sa odvolala na miestne úrady.
Mesto Veľký Šariš dokončuje práce na archeoparku. Projekt by mal byť ukončený v apríli a sprístupniť. Mesto projekt realizuje v rámci cezhraničnej spolupráce s ukrajinským mestom Rakoshyno.
Návštevníci sa tentoraz dozvedia o výskume Potterovho atmosférického parného stroja.
Múmiu starú asi 4 300 rokov objavili v zapečatenom vápencovom sarkofágu na dne 15-metrovej šachty v odkrytej hrobke.
Nápis na ňom môže mať takmer 2 000 rokov, čo je o niekoľko stoviek rokov viac než mali doterajšie nálezy.
V Pompejach po dvadsiatich rokoch náročnej obnovy pre návštevníkov opäť otvorili dom Vettiovcov.
Tajuplné pozadie o starodávnej Venuši, odhalené fakty o egyptskej múmii či nájdenie vraku slávnej lode.
Druh Leviathanochelys aenigmatica si treba predstaviť ako osobné auto plávajúce v mori.
V toskánskej obci San Casciano dei Bagni našli pri vykopávkach 24 sošiek z čias Etruskov a Rimanov. Niektoré sú vysoké takmer meter.
Návštevníci sa dnes môžu v Egypte zadarmo pozrieť do múzeí a na archeologické pamiatky. Vstupy zadarmo sú u príležitosti 200. výročia rozlúštenia Rosettskej dosky, ktorá odhalila tajomstvo hieroglyfov.
Medzinárodný tím zložený z vedcov z viacerých odborov teraz bude hľadať odpoveď na otázku, čo sa pred tisíckami rokov pri dnešných Vrábľoch vlastne stalo.
Život legionára pripomína náučná cyklotrasa, ktorá akoby kopírovala jeho púť z vojenského tábora na statok, kam sa vydal zhruba pred dvetisíc rokmi.
Úlomok čeľuste objavený minulý mesiac v severnom Španielsku by mohol byť najstaršou známou fosíliou ľudského predka v Európe, uviedli v piatok španielski paleontológovia.
Verejnosť môžu zaujať prednášky odborníkov, kurátorské komentované prehliadky či špeciálne rodinné prehliadky.
Príbehy ukrývajúce sa za niektorými artefaktmi zo stálej archeologickej expozície predstaví Múzeum Jána Thaina v Nových Zámkoch.
Stav archeologického parku v Pompejach monitoruje štvornohý robot. Podľa vedenia parku sa hodí na mapovanie menších či horšie prístupných miest.
Tento rok je tiež plný výročí, ktoré sa viažu k archeológii a egyptológii, bude teda o čom hovoriť. Uplynulé obdobie aj plány Nadácie Aigyptos nám priblížila Renáta Rábeková.