Nápis na ňom môže mať takmer 2 000 rokov, čo je o niekoľko stoviek rokov viac než mali doterajšie nálezy.
V Pompejach po dvadsiatich rokoch náročnej obnovy pre návštevníkov opäť otvorili dom Vettiovcov.
Tajuplné pozadie o starodávnej Venuši, odhalené fakty o egyptskej múmii či nájdenie vraku slávnej lode.
Druh Leviathanochelys aenigmatica si treba predstaviť ako osobné auto plávajúce v mori.
V toskánskej obci San Casciano dei Bagni našli pri vykopávkach 24 sošiek z čias Etruskov a Rimanov. Niektoré sú vysoké takmer meter.
Návštevníci sa dnes môžu v Egypte zadarmo pozrieť do múzeí a na archeologické pamiatky. Vstupy zadarmo sú u príležitosti 200. výročia rozlúštenia Rosettskej dosky, ktorá odhalila tajomstvo hieroglyfov.
Medzinárodný tím zložený z vedcov z viacerých odborov teraz bude hľadať odpoveď na otázku, čo sa pred tisíckami rokov pri dnešných Vrábľoch vlastne stalo.
Život legionára pripomína náučná cyklotrasa, ktorá akoby kopírovala jeho púť z vojenského tábora na statok, kam sa vydal zhruba pred dvetisíc rokmi.
Úlomok čeľuste objavený minulý mesiac v severnom Španielsku by mohol byť najstaršou známou fosíliou ľudského predka v Európe, uviedli v piatok španielski paleontológovia.
Verejnosť môžu zaujať prednášky odborníkov, kurátorské komentované prehliadky či špeciálne rodinné prehliadky.
Príbehy ukrývajúce sa za niektorými artefaktmi zo stálej archeologickej expozície predstaví Múzeum Jána Thaina v Nových Zámkoch.
Stav archeologického parku v Pompejach monitoruje štvornohý robot. Podľa vedenia parku sa hodí na mapovanie menších či horšie prístupných miest.
Tento rok je tiež plný výročí, ktoré sa viažu k archeológii a egyptológii, bude teda o čom hovoriť. Uplynulé obdobie aj plány Nadácie Aigyptos nám priblížila Renáta Rábeková.
Množstvo doteraz neznámych stavieb sa podarilo objaviť tímu poľských a peruánskych archeológov v komplexe rozľahlého náleziska Machu Picchu.
Peruánski stavební pracovníci našli pri pokladaní plynového potrubia približne 800 rokov starý hrob ôsmich ľudí.
Zlaté artefakty zo šiesteho storočia n.l. by mohli odhaliť podrobnosti o obyvateľoch, ktorí v tejto severskej krajine žili ešte pred Vikingami.
Holandskí archeológovia oznámili, že odkryli vodný kanál a cestnú komunikáciu z čias Rímskej ríše.
Archeológovia objavili neďaleko Ríma ostatky deviatich neandertálcov, oznámilo talianske ministerstvo kultúry.
Archeológovia našli v blízkosti Pompejí vo veľmi dobrom stave. Bol vyrobený zo železa, dreva, bronzu a cínu a našiel sa v stajni starej vily asi 700 metrov severne od Pompejí.
Najstaršiu veľkovýrobňu piva na svete možno objavili americkí a egyptskí vedci v známej archeologickej lokalite Abydos v Egypte.