Archeologička Ľubica Hudáková, ktorá pôsobí vo Viedni, je odborníčka na starý Egypt. Zaujímalo nás, či mali starí Egypťania dobrý vkus a čo všetko sa z ich „kredencov“ zachovalo.
140 detí obetovali pravdepodobne pred 550 rokmi počas jedného dňa. Spolu s nimi obetovali aj viac ako 200 mladých lám.
Koncom minulého roka sa po prvý raz v histórii Slovenska ocitla pred súdom organizovaná skupina, ktorá poškodzovala kultúrne dedičstvo - hrad Červený Kameň.
Archeologický prieskum v púštnej oblasti Túna Al-Gabal je ešte len na začiatku a práce v tejto lokalite potrvajú najmenej päť rokov.
Tím archeológov začal s radarovým skenovaním hrobky egyptského faraóna Tutanchamóna.
Výskumníci použili takzvanú technológiu LIDAR, pri ktorej pomocou svetla z laserov vytvorili podrobný obraz podzemných štruktúr.
Zvyšky zaniknutej Dolnej brány, ktorá spolu s barbakanom tvorila súčasť unikátneho trnavského hradobného systému, budú prezentovať len v náznakovej podobe.
Český cestovateľ a bádateľ Emil Holub počas 11 rokov strávených v Afrike obohatil vedu nielen o artefakty zo zoológie a botaniky, ale aj o nové poznatky o domorodých afrických kmeňoch.
Má šťastie, báda priamo v Egypte. Už desať rokov sa archeologička Veronika Dubcová vracia do delty Nílu. Pozná život v Egypte a nachádza zaujímavé súvislosti.
Z ostrova Failaka by sa malo v budúcnosti stať turistické centrum. Už dnes sa teší čoraz väčšiemu záujmu odbornej i laickej verejnosti.
Archeológom sa v strednom Egypte podaril unikátny nález, keď v predtým odkrytých katakombách v provincii Minjá našli okrem iného 17 múmií.
Michaela sa nedávno vrátila zo simulovanej misie na Mars. Čakala ju rodina, ktorá jej od mala vytvárala zázemie na úspech. Zaspomínali si na to s mamou Margaretou.
V opevnenom meste pri rieke Žitava žilo až tisíc ľudí, čo bol na tie časy úctyhodný počet. V danom období osídlenia zvyčajne nemali viac ako 300 obyvateľov.
Trnava zažíva v poslednom období archeologický boom. Odborníci našli pod zemou viacero unikátov.
Kusy mumifikovaných nôh z Egyptského múzea v talianskom meste Turín patria skutočne staroegyptskej kráľovnej Nefertari.
V strategickom parku pri Nitre už vyrastajú piliere hál, kde sa budú vyrábať autá britskej automobilky Jaguar Land Rover.
Pes s povrazom okolo krku má ešte všetku srsť. Bol však obetovaný pred tisíc rokmi, pravdepodobne v rámci pohrebného rituálu nejakého bojovníka.
Historický vývoj najstaršej časti mesta Martin ukázali nálezy základov murovaných domov, ktoré archeológovia skúmajú popri výstavbe nového obchodného centra.
Keramika spred vyše šesťtisíc rokov, zdobený bronzový prsteň, kostra dieťaťa z bronzovej doby. Aj tieto historické predmety odhalili archeológovia vo Zvolene.
Akí ľudia žili pred stovkami rokov v lokalite pod Vysokými Tatrami? Odpovede na túto otázku hľadajú archeológovia, ktorí pri Štrbe v okrese Poprad odkrývajú zvyšky stredovekej osady Šoldov.