Mikroplasty sa dostávajú aj na také vzdialené miesta ako je Arktída, zistili vedci, ktorí skúmali sneh z tejto oblasti sveta.
V petrohradských lodeniciach spustili na vodu ľadoborec Ural na jadrový pohon, posledný z troch ľadoborcov novej generácie, ktoré chce Rusko využiť v Arktíde.
PAVEL P. KOPECKÝ: Keď ľudstvom zapríčinené zmeny klímy spôsobujú bleskový ústup ľadu v Arktíde, vládnuce elity zaujíma najmä to, ako kritické zatláčanie prírody využiť.
Cestovaniu sa venuje čoraz viac ľudí. Klasické destinácie v Európe, Ázii či oboch Amerikách sa už mnohým zunovali a hľadajú nové dobrodružstvá v polárnych oblastiach.
Arktída tento rok zažila druhý najteplejší rok vo viac ako storočnej histórii merania; výrazné otepľovanie dramaticky mení nielen oblasť za severným polárnym kruhom.
Najväčšia moreplavebná spoločnosť sveta Maersk oznámila, že plánuje vyslať svoje nákladné plavidlo po prvý raz cez Ďaleký sever ruskej arktickej oblasti.
Mrazivé počasie a snehové búrky v Európe spôsobila alarmujúca vlna teplého vzduchu v Arktíde.
Klimatické zmeny vyvolávajú topenie ľadovcov a to núti populácie medveďov v Arktíde, aby trávili viac času na pevnej zemi a nebezpečne sa približovali k dedinám.
Severný ľadový oceán sa stáva novým bojovým poľom o zdroje ropy.
V niektorých oblastiach Arktídy bolo tento mesiac až o dvadsať stupňov Celzia viac, ako je dlhodobý priemer.
Úloha riasami zafarbeného červeného snehu pri topení ľadu v Arktíde bola výrazne podcenená. Podľa novej štúdie vedcov červený sneh sa topí podstatne rýchlejšie.
Predchodcovia súčasného človeka obývali Arktídu už pred 45-tisíc rokmi! Svedčia o tom pozostatky mamuta, ktorého vraj pri pobreží arktického mora zabili lovci.
Otepľovanie permafrostu - trvalo zamrznutej pôdy, je klimatickou časovanou bombou. Ovplyvňuje život komunít, infraštruktúru, živočíchy aj stabilitu hôr.
Rusko vybudovalo v Arktíde obrovskú vojenskú základňu, ktorá podľa údajov vlády umožňuje 150 vojakom prežiť nezávisle od okolia jeden a pol roka.
Rusko zaslalo OSN žiadosť, v ktorej si robí nárok na časť Arktídy bohatej na nerasty. Moskva si robí nárok na 1,2 milióna kilometrov štvorcových.
Rusko sa musí navždy usadiť v Arktíde a prisvojiť si ju, vyhlásil ruský viceprezident Dmitrij Rogozin, zodpovedný vo vláde za zbrojný program.
Množstvo morského ľadu v Arktíde bolo počas tohtoročnej zimy najnižšie od začiatku meraní v roku 1979.
Žiadosť o pridelenie územia podali komisii OSN pre vymedzenie kontinentálneho šelfu. Usilujú o územie, ktoré je dvadsaťkrát väčšie ako rozloha samotného Dánska.
Pobrežný ľad, ktorý mrože potrebujú na odpočinok i rodenie mláďat, sa vplyvom rastu teploty vo svete rýchlo topí. Zvieratá hľadajú útočisko na pevnej zemi.
Počas zimy sa medvede u nás poberú na zimný spánok. Ich arktickí príbuzní však zimnú hibernáciu nepoznajú. Ako teda medvede biele zvládajú arktickú zimu?