Čínsky ľadoborec, ktorý sa v Antarktíde podieľal na záchrane cestujúcich zo zamrznutej ruskej lodi Akademik Šokalskij, sám v ľadovom príkrove uviazol.
Rusko podľa prezidenta Putina v roku 2014 vytvorí nové vojenské útvary a rozmiestni ich prednostne na severe krajiny a v oblasti Arktídy. Jej nerastné bohatstvo chcú aj ďalšie krajiny.
Okrem jedného súd v Petrohrade už prepustil na kauciu všetkých 30 aktivistov hnutia Greenpeace, ktorých zadržali za protest proti ťažbe ropy v Arktíde.
Rusko-holandské vzťahy čelia tvrdej skúške. Na prvý pohľad ju odštartovalo zatknutie ruského diplomata Dmitrija Borodina policajtmi v Haagu.
Viacerí z aktivistov Greenpeace zadržaných v Arktíde sa budú okrem pirátstva zrejme zodpovedať aj z "iných závažných zločinov".
Rusko obnoví vojenskú základňu v Severnom ľadovom oceáne, aby posilnilo nárok na nerastné zdroje a zaistilo bezpečnosť severskej námornej cesty.
Objem arktického ľadu sa minulú zimu opäť znížil, a to v dôsledku globálneho otepľovania aj dlhodobých prírodných zmien v oblasti.
V týchto dňoch sa prvá čínska nákladná loď pokúša dostať z Ázie do Európy severovýchodnou cestou ponad ruské pobrežie.
Pod plytkými pobrežnými vodami Severného ľadového oceánu sa skrývajú obrovské zásoby metánu, ktorý je 25-násobne účinnejší skleníkový plyn ako oxid uhličitý.