SILVIA RUPPELDTOVÁ: Iróniou práva silnejšieho Izrael odsúdil júnové arménske odhodlanie uznať Palestínsky štát, hoci len tri týždne pred útokom Hamasu sa podieľal na vyhnaní okolo 120-tisíc Arménov z Náhorného Karabachu.
Arménsko a USA spúšťajú vojenské cvičenie Eagle Partner 2024 zamerané na mierové misie a stabilizačné úlohy.
V uplynulých týždňoch obdobný krok urobili aj niektoré európske krajiny.
Napätie na južnom Kaukaze stúpa po tom, čo Francúzsko prisľúbilo Arménsku nové zbrane, čo vyvolalo ostrú kritiku Azerbajdžanu.
Arménsko odchádza z ruskej bezpečnostnej aliancie OZKB, tvrdí premiér Pašinjan, ktorý obviňuje členov z podpory Azerbajdžanu.
Arménsky premiér vyhlásil, že jeho krajina vystúpi z Organizácie zmluvy o kolektívnej bezpečnosti vedený Moskvou.
Azerbajdžanská pohraničná služba prevzala kontrolu nad štyrmi dedinami v okrese Gazach na hraniciach s Arménskom.
Cieľom dohody je vytýčenie hranice na sporných úsekoch s "právne platnou medzirepublikovou hranicou, ktorá existovala v Sovietskom zväze v čase jeho rozpadu.
Aké požičané, také vrátené. Rusko ignorovalo volanie Arménska o pomoc, a tak Arménsko teraz ignoruje Rusko a jeho Organizáciu Zmluvy o kolektívnej bezpečnosti.
Dohoda sa zrodila na stretnutí, ktoré viedli podpredsedovia vlád oboch krajín.
Toto sporné územie vlani na úkor arménskych separatistov ovládol po bleskovej ofenzíve opäť Azerbajdžan.
Európska únia v piatok prisľúbila Arménsku finančnú podporu vo výške 270 miliónov eur. Pokračujúcu podporu krajine a etnickým Arménom z regiónu Náhorný Karabach potvrdili aj USA.
Arménsko je spojencom Ruska a tradične najbližším partnerom Moskvy na južnom Kaukaze. Vzťahy oboch strán sa však v posledných mesiacoch prudko zhoršili.
Arménsky premiér Pašinjan kritizoval bezpečnostné spojenectvo s Ruskom ako "nedostatočné", zasadzoval sa za to, aby si Jerevan hľadal nových partnerov v oblasti bezpečnosti.
Jerevan sa teraz obáva, že by Baku mohlo opäť napadnúť arménske územie, aby si vytvorilo pozemný koridor do svojej exklávy Nachičevan.
Jerevan by mal naopak nadviazať užšie vzťahy s Francúzskom a Spojenými štátmi, domnieva sa tamojší premiér.
Arménsko, ktoré sa so susedným Azerbajdžanom desiatky rokov sporí o oblasť Náhorného Karabachu, sa na pomoc Ruska už viac nemôže spoliehať. Premiér Arménska tak volá po prímerí a rokovaniach bez zbraní.
Pred takmer 30 rokmi sa 20. februára 1994 skončila vojna o Náhorný Karabach medzi Arménskom a porazeným Azerbajdžanom. Konflikt si vyžiadal okolo 40 tisíc životov a stotisícky utečencov na oboch stranách. Vojna síce skončila, no konflikt stále trvá. Ani jedna z krajín nie je ochotná vzdať sa svojich nárokov na toto územie.
Azerbajdžan a Arménsko vedú dlhodobý konflikt o územie Náhorného Karabachu.
Organizácia Zmluvy o kolektívnej bezpečnosti združuje Rusko, Bielorusko, Arménsko, Kazachstan, Kirgizsko a Tadžikistan.