Urážka od tradičného Putinovho spojenca nasledovala po katastrofálnom summite šiestich bývalých sovietskych republík.
Putin tiež povedal, že Rusko má aj dosť zdrojov na to, aby si udržalo svoj vplyv v regióne. Jerevan je ale s reakciou Kremľa nespokojný.
Azerbajdžan hlásil úmrtie 71 svojich vojakov. Krajiny už desaťročia sužujú územné spory.
Po dvoch dňoch ťažkých bojov medzi Azerbajdžanom a Arménskom sa v stredu podľa vyjadrení arménskych zdrojov podarilo dosiahnuť prímerie.
Ruský prezident Vladimír Putin vyzval Baku a Jerevan na ukončenie bojov.
Obe strany sa vzájomne obviňujú z provokácií a rozpútania bojov, arménsky premiér Pašinjan kvôli novej eskalácii telefonoval s Putinom, Macronom a Blinkenom.
V oblasti bol podľa agentúry Interfax vyhlásený vojnový stav.
Dohodu o nadviazaní diplomatických vzťahov síce uzavreli krajiny už v roku 2009, nikdy ale nebola ukončená jej ratifikácia.
Tento krok prichádza po minulotýždňových stretoch na spoločnej hranici oboch krajín.
Týždeň po prvom výročí dohody, ktorá zastavila krvipreliatie, sa Arménsko a Azerbajdžan vrátili k rinčiacim zbraniam.
Odmínovanie rozsiahlych území, ktoré Jerevan stratil pri poslednom konflikte s Azerbajdžanom, môže trvať aj celé desaťročie.
Ide o ďalší z incidentov medzi krajinami, ktoré vlani viedli vojenský konflikt o sporné územie Náhorného Karabachu.
Americký prezident splnil svoj predvolebný sľub a uznal, že udalosti, pri ktorých v Osmanskej ríši zahynulo 1,5 milióna Arménov boli genocídou.
Dve mierne zemetrasenia s magnitúdami 3,7 a 3,3 zaznamenali v aj v oblasti neďaleko mesta Petrinja v strednej časti Chorvátska.
Niekoľkotisícový smútočný sprievod na pamiatku padlých v bojoch s Azerbajdžanom viedol arménsky premiér Nikol Pašinjan.
Vyplýva to z oznámenia azerbajdžanského ministerstva obrany, ktoré po prvýkrát od vypuknutia zrážok s arménskymi silami, zverejnilo informácie o svojich vojenských stratách.
Obmedzenie vláda vyhlásila v septembri, keď sa v Náhornom Karabachu obnovili boje medzi Arménmi a jednotkami armády Azerbajdžanu.
Arménsko súhlasilo, že Azerbajdžanu odstúpi niekoľko častí Náhorného Karabachu v rámci mierovej dohody, ktorú dosiahli obe strany a Rusko ako regionálna veľmoc.
PAVEL P. KOPECKÝ: Arméni prehrali ďalšie kolo vojny o Náhorný Karabach, najväčšie od uzatvorenia východiskovej fázy bojov na začiatku 90. rokov minulého storočia. Tomu zodpovedajú aj ich straty a dôsledky porážky.
MARIÁN REPA: Arménsko a Azerbajdžan pod patronátom Ruska uzavrelo mierovú zmluvu. Kým Jerevan vyšiel z tejto bitky ako porazený a Baku získalo len časť požadovaného územia, tak jednoznačným víťazom je Moskva.