Spor o prevažne Arménmi obývaný región, ktorý ale podľa medzinárodného práva patrí Azerbajdžanu, sa končí tak, ako Kyjev túži zavŕšiť ruskú inváziu: obnovením územnej celistvosti svojej krajiny.
Baku v utorok začalo vojenskú operáciu v horskej enkláve, o ktorú vedie už desiatky rokov spor s Arménskom. Zahynulo už najmenej 27 ľudí.
Cieľom cvičení je pripraviť arménske sily na účasť v medzinárodných mierových misiách.
V Arménsku má vojenskú základňu Rusko, ktoré sa považuje za poprednú mocnosť v regióne.
„A až po tom, čo sme okúsili trpké ovocie tejto chyby, robíme veľmi neisté pokusy o diverzifikáciu našej bezpečnostnej politiky,“ priznal arménsky predseda vlády.
RADOVAN GEIST: Medzi Arménskom a Azerbajdžanom sa opäť schyľuje k vojne. Dôvodom je opäť Náhorný Karabach. A EÚ sa opäť dostala do situácie, keď si bude musieť vybrať medzi zásadami a energetickými záujmami.
Azerbajdžanskí predstavitelia totiž obviňujú arménsky Červený kríž, že zdravotnícke vozidlá využíva na pašerácke aktivity.
Arménsky premiér na stretnutí v Moskve obvinil Azerbajdžan, že blokovaním jedinej pozemnej cesty z Arménska do Náhorného Karabachu spôsobil humanitárnu krízu.
Arménsko je ochotné uznať Náhorný Karabach za súčasť Azerbajdžanu. Súčasne zvažuje vystúpenie z Ruskom vedeného vojenského bloku postsovietskych krajín.
Obe krajiny vedú spor o horskú enklávu už desiatky rokov.
Muž, ktorý sa zmocnil vlajky, bol zamestnanec arménskej verejnoprávnej televízie.
Ministerstvá obrany oboch krajín hlásia dohromady sedem zabitých vojakov.
Urážka od tradičného Putinovho spojenca nasledovala po katastrofálnom summite šiestich bývalých sovietskych republík.
Putin tiež povedal, že Rusko má aj dosť zdrojov na to, aby si udržalo svoj vplyv v regióne. Jerevan je ale s reakciou Kremľa nespokojný.
Azerbajdžan hlásil úmrtie 71 svojich vojakov. Krajiny už desaťročia sužujú územné spory.
Po dvoch dňoch ťažkých bojov medzi Azerbajdžanom a Arménskom sa v stredu podľa vyjadrení arménskych zdrojov podarilo dosiahnuť prímerie.
Ruský prezident Vladimír Putin vyzval Baku a Jerevan na ukončenie bojov.
Obe strany sa vzájomne obviňujú z provokácií a rozpútania bojov, arménsky premiér Pašinjan kvôli novej eskalácii telefonoval s Putinom, Macronom a Blinkenom.
V oblasti bol podľa agentúry Interfax vyhlásený vojnový stav.
Dohodu o nadviazaní diplomatických vzťahov síce uzavreli krajiny už v roku 2009, nikdy ale nebola ukončená jej ratifikácia.