Hoci sa často hovorí o alergii na prach, v ide vlastne o alergiu na roztoče. Výborne sa však lieči alergénovou imunoterapiou, hovorí doktor Radovan Košturiak.
Literatúra a vlastné skúsenosti však ukazujú, že výskyt ochorenia COVID-19 nie je u týchto pacientov vyšší ako v bežnej populácii.
Dojčatá, ktorých matky boli počas tehotenstva vystavené vyššej hladine ultrajemných častíc (UFP) v ovzduší, sú oveľa náchylnejšie na vznik astmy.
Výskyt alergií vo svete je čoraz väčším problémom u detí. Tie, ktoré trpia alergiou, majú až deväťnásobne vyššiu šancu na rozvoj astmy v dospelom veku.
Odborníci volajú po tom, aby sa teraz, keď sa pandemická situácia zlepšuje, začala opäť väčšia pozornosť venovať aj tomuto, dnes dobre liečiteľnému, ochoreniu.
Hoci ľudí pribúda, tieto ochorenia sa často zľahčujú. Včasná liečba je však kľúčová. Čo ich spôsobuje? Ako sa astma prejavuje?
Astmu možno charakterizovať ako pretrvávajúci zápal sliznice dolných dýchacích ciest. Ten spôsobuje zužovanie dýchacích ciest. Ak sa nelieči, vznikajú nevratné zmeny.
Spomína si na pacientov s tuberkulózou aj na astmatikov, ktorí sa dusili a nedalo sa im pomôcť.
U účastníkov štúdie vedcov z Oxfordskej univerzity inhalujúcich budezonid tiež rýchlejšie ustúpila horúčka a v menšej miere ich tiež trápili dlhodobé následky covidu.
Moderní bežci na lyžiach vedia, čo je za víťazstvami Nórska, reaguje na kritiku Ola Vigen Hattestad.
Zlepšenie stavu ohlásil každý štvrtý pacient s astmou.
Respiračné alergické ochorenia, patria medzi najčastejšie sa vyskytujúce ochorenia vo svete. Zároveň alergická rinitída a alergická astma spolu úzko súvisia.
Zhoršené dýchanie, bolesť na hrudníku, kašeľ... To sú ťažkosti, ktoré môžu sužovať astmatikov aj alergikov. Ako pri tom všetkom ešte zvládajú nosiť rúško?
Alergia je najčastejšie chronické ochorenie v Európe. Napriek tomu ju mnohí vnímajú len ako sezónnu nepríjemnosť. Pri zanedbaní liečby sa však zhorší.
Existuje mnoho typov alergií. Ako sa prejavujú a ako sa proti nim môžete brániť?
Dominika Cibulková má pred sebou tretí trimester tehotenstva a termín pôrodu stanovený na 9. júna.
Sú dnešní ľudia častejšie chorí? Čo spôsobuje, že máme oslabenú imunitu? Prečo sa niekedy imunitný systém zblázni? Zhovárame sa s pediatrom a imunológom Milošom Jeseňákom.
Stačí správna obuv, vybavenie a pár pravidiel a behať môžete, aj keď je vonku chladno.
Zopár stupňov pod nulou ohrozuje najmä rizikové skupiny ľudí, medzi ktorých patria aj ľudia vo vyššom veku. Na čo sa pripraviť počas studených dní?
Chladné mesiace a počas nich aj rozšírené infekcie môžu napádať nielen pacientov s CHOCHP, ale napríklad aj s astmou či fibrózou.