„Pravdepodobnosť, že AstraZeneca spustí trombózu, je na úrovni prvého alebo druhého poradia výhry v Lotte,“ uviedol molekulárny vedec Celec.
IGOR DANIŠ: Mnohí v dôsledku covidu nedostanú potrebnú liečebnú starostlivosť, ktorú by inak dostali, a niektorí preto aj zomrú, a nemuseli by. To sú neviditeľné obete covidu.
Rizikové faktory pri krvných zrazeninách po podaní AstraZenecy nie sú známe.
Šéf vakcinačnej stratégie Európskej liekovej agentúry (EMA) pripustil spojitosť medzi vakcínou od firmy AstraZeneca a prípadmi trombózy.
Podľa informácií štátneho ústavu bola prvá dávka tejto vakcíny podaná do konca marca 237 512 osobám a druhá dávka 95 osobám.
EMA vyhlásila, že výhody vakcíny prevažujú nad rizikami a táto očkovacia látka by sa mala naďalej používať.
Európska lieková agentúra doteraz tvrdila, že vakcína od AstraZeneca nemá priame spojenie s prípadmi zrážanlivosti krvi. Teraz je podľa nej nutné ďalšie vyšetrovanie a analýza konkrétnych zistení.
SILVIA RUPPELDTOVÁ: Podľa medzinárodnej siete People's Vaccine Alliance západné farmaceutické spoločnosti chudobným krajinám predávajú vakcínu niekoľkonásobne drahšie.
Dostupné dáta podľa Svetovej zdravotníckej organizácie nenaznačujú, že by očkovanie vakcínou od AstraZenecy spôsobilo zvýšenie zrážanlivosti krvi.
Očkovacia látka podľa vedcov spúšťa u niektorých ľudí v organizme obrannú reakciu, typickú pri hojení rán.
Etická komisia Rozhlasu a televízie Slovenska (RTVS) skonštatovala, že reportáž o žene, ktorá mala zomrieť po očkovaní vakcínou AstraZeneca je porušením Štatútu programových pracovníkov a spolupracovníkov RTVS.
Zaočkovať sa touto vakcínou nechajú aj premiéri Francúzska či Veľkej Británie.
Rada pre vysielanie a retransmisiu (RVR) sa bude zaoberať reportážou RTVS, ktorá sa týkala súvislosti úmrtia s očkovaním vakcínou AstraZeneca. TASR o tom informovala hovorkyňa RVR Ivana Čaučíková.
Slovensko historicky prvýkrát dostane vakcíny ako DAR. Žiadna iná krajina Slovensku vakcíny nedarovala, uviedol premiér Matovič.
Údaje z Anglicka dokazujú účinnosť už jednej dávky vakcíny AstraZeneca proti koronavírusu u starších dospelých.
AstraZeneca predala podiel necelých 8 percent v Moderne za viac než miliardu dolárov.
Vakcína AstraZeneca nebola dosť dobrá pre francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona ani slovenského premiéra Igora Matoviča.
Používatelia domnienku vytvorili na základe fotografie, ktorá sa objavila vo vysielaní nemeckej televízie ARD.
Vakcína proti covidu-19 od britsko-švédskeho výrobcu AstraZeneca je účinnejšia, keď sa druhá dávka aplikuje v dlhšom, zhruba trojmesačnom časovom intervale od prvej.
Vakcína od konzorcia AstraZeneca/Oxford nezabráni miernemu a stredne závažnému priebehu choroby COVID-19, ktorú spôsobuje juhoafrický variant koronavírusu SARS-CoV-2.