Osud Ľudmily Pajdušákovej ma vždy zaujímal. Bola veľmi známa, hovorila o vzrušujúcich témach: vesmír, hviezdy, Tatry, ďalekohľady, objavy.
Večerná jazda historickým vláčikom Čiernohronskej železničky cez Lesnícky skanzen, čaká vo štvrtok 19. júla návštevníkov Čierneho Balogu.
Pred tromi rokmi astronómovia ohlásili prelomové zistenie. Tvrdili, že konečne prišli na to, čo je tajomná a neviditeľná tmavá hmota. Po troch rokoch však opäť tápajú v tme.
Posledná zimná nedeľa je sviatkom všetkých astronómov, Deň hvezdární a planetárií. Pre hostí pripravili naozaj hviezdny program.
Jedna kávová lyžička hmoty neutrónovej hviezdy váži miliardu ton. Keď sa takéto dve hviezdy zrazia, produkujú obrovské množstvo energie.
V pondelok 7. augusta bude vo večerných hodinách na území Slovenska pozorovateľné čiastočné zatmenie Mesiaca. Úkaz sa začne o 19:23.
Vo veku 88 rokov zomrela americká astronómka Vera Rubinová, ktorá sa zaoberala rotáciou galaxií.
Bude nutné nahradiť teóriu gravitácie Alberta Einsteina? Na takéto tvrdenie je ešte priskoro, ale nová teória o gravitácii prešla prvým testom.
Vo vesmíre je najmenej desaťkrát viac galaxií, ako sa doteraz predpokladalo. Väčšinu z nich však zatiaľ ľudstvo nevidí. Tvrdia to britskí astronómovia.
"Nevypočítateľný" asteroid má neistú trajektóriu. Zem mal minúť v sobotu, nakoniec to bude až budúci utorok. Vedci zrážku s našou planétou rozhodne vylučujú.
Astronómom sa zrejme podarilo objaviť v slnečnej sústave tajomnú deviatu planétu známu ako "planéta X," o ktorej existencii sa špekuluje už vyše storočia.
Zimný slnovrat je okamih, keď Slnko vrcholí v nadhlavníku na obratníku Kozorožca. V roku 2015 nastal na našom území 22. decembra o 05:49.
Na nočnej oblohe budú môcť ľudia v piatok pozorovať astronomickú zvláštnosť. Modrý mesiac, teda druhý spln v mesiaci. Mesiac však farbu nezmení.
Gymnazistka Michaela Brchnelová je výnimočne úspešná v astronómii. Už v sedemnástich má vo vesmíre vlastný asteroid. Označený číslom a jej priezviskom.
Zatiaľ najväčší úspech svojho druhu zažila slovenská výprava na najväčšej súťaži mladých vedcov v Spojených štátoch.
NASA pripravila vzrušujúcu víziu - návrat človeka na Mesiac do roku 2020 a prípravu ľudskej návštevy Marsu.
Jeden kubický kilometer antarktického ľadu poslúžil na prvé zachytenie tajomných neutrín, ktoré pochádzajú zo zdroja mimo našej slnečnej sústavy.