Maďarský Celoštátny úrad pre atómovú energiu v takýchto prípadoch priebežne monitoruje stav blokov.
Verím, že môj zdravotný stav mi umožní absolvovať plánovanú cestu do Južnej Kórey, kde chceme rokovať aj o možnej spolupráci pri výstavbe nového jadrového bloku, povedal premiér.
Náklady na výstavbu jadrových elektrární sú obrovské. Musí sa počítať aspoň s 15 miliardami eur na jeden reaktor, tvrdí analytik.
„Z politického hľadiska si nevieme predstaviť, že by ta technológia prišla z ruskej federácie," vyhlásila ministerka hospodárstva.
Uvedomujeme si, že bez takéhoto nového jadrového bloku nie sme schopní sa posúvať ďalej, povedal premiér.
BRIGITA SCHMÖGNEROVÁ: Analýza SEPS uvádza nárast spotreby elektrickej energie do roku 2040 o 40 až 83 % a podľa nej nie je možné ho pokryť elektrinou vyrábanou z fotovoltických panelov alebo z vetra.
Svetový trend sa podľa Karabu uberá skôr k obnoviteľným zdrojom energie.
Sulík by si vedel predstaviť novú atómku aj vo Vojanoch.
Na svete je ďalší míľnik v spolupráci medzi vládou USA a SR.
Pôvodne sme sa problematikou jadrových zbraní nezaoberali. Až vojna na Ukrajine vytvorila potrebu sa s tým intenzívne zaoberať, tvrdí Peter Čarný.
Výroba elektriny v krajine dosiahla v minulom roku 445 terawatthodín, čo bolo najmenej od roku 1992
Predpokladané investičné náklady na realizáciu projektu sú v súčasnosti približne 6,5 miliardy eur.
V Mochovciach sa začalo spúšťanie ďalšieho, jadrového reaktora. V Jaslovských Bohuniciach pred päťdesiatimi rokmi vrcholili prípravy na uskutočnenie prvej štiepnej reakcie.
Minister hospodárstva Robert Habeck si ešte začiatkom tohto roka objednal štúdiu, ktorá naznačila, že predlženie chodu troch jadrových reaktorov nepomôže vyriešiť potenciálnu energetickú krízu.
Inšpektori z NKÚ zistili viacero pochybení pri vyraďovaní jadra.
Slováci nakupujú viac jódových tabliet, ako pred začiatkom konfliktu na Ukrajine.
Slováci si boli v Rakúsku po rady o výrobe vodíka. Dotácia na vodíkové projekty je u našich susedov vo výške 70 %.
Sme ochotní komunikovať a rokovať s ktorýmkoľvek potenciálnym výrobcom paliva pre naše elektrárne, hovorí hovorkyňa Slovenských elektrární Oľga Baková.
Predstava, že 6000 megawattov elektriny, ktoré vyrába jadrová elektráreň, by sme vedeli poslať cez Poľsko alebo cez Slovensko, je podľa profesora nereálna.
Problém je, že firma sa nachádza pre dlhoročnú dostavbu 6-miliardového projektu „atómky“ v dlhoch.