Teológ je označovaný za jedného z najhlasnejších kritikov komunistického režimu v NDR.
Rozpráva, ako bola nabitá adrenalínom a uplietla sveter.
21. augusta 2024, v deň, kedy si pripomíname začiatok násilnej okupácie našej krajiny, umiestnili v priestoroch DPOH originálnu zväčšeninu fotografie Muž s odhalenou hruďou pred okupačným tankom.
Odtajnené správy v archíve ministerstva zahraničných vecí vo Washingtone odhaľujú , na čo boli USA pripravené, keby Moskva ešte silnejšie napla svoje svaly.
Minister vnútra podľa vlastných slov vidí smutnú paralelu medzi augustom 1968 a súčasným dianím na politickej scéne.
Ministri sa zhodli na tom, že udalosti z augusta 1968 sú dôležitou súčasťou histórie Slovenska, na ktorú nemožno zabúdať
MIROSLAV ČAPLOVIČ: Zvykneme sa pýtať sami seba, kto bol najväčší Slovák 20. storočia. Za tých sto rokov Slovensko malo len dvoch politických velikánov: Milana Rastislava Štefánika a Alexandra Dubčeka.
Dnes podľa jeho slov málokto pochybuje, že išlo o vojenskú intervenciu s následnou okupáciou.
Historici dodnes nemajú celkom jasno: Zúčastnili sa na vojenskej intervencii proti "kontrarevolučným silám" v ČSSR skutočne aj východní Nemci?
V auguste 1968 prešlo Československo jedným z najdramatickejších období histórie. Proti okupácii vojskami Varšavskej zmluvy protestovali aj motoristi.
Z Paríža sa Američania dopočuli, že invázia je neodvratná. Naopak, ktorý komunistický líder neveril, že Moskva použije brutálnu silu?
IGOR DANIŠ: Nielen tieto letné dni, ale posledné roky ukazujú, ako sa nám vzďaľuje vlak vyspelého sveta. Už nie cudzou vinou, už sa nemáme na koho vyhovárať.
Ako vyzeralo stretnutie šéfa Bieleho domu so sovietskym veľvyslancom, keď vojská krajín Varšavského paktu začali v auguste 1968 obsadzovať Československo?
Likvidácia Pražskej jari mala dôsledky aj pre politiku USA v Európe. Špekulácie o znížení počtu amerických vojakov na jej území boli zrazu zbytočné.
Sprístupnené dokumenty v archíve ministerstva zahraničných vecí USA obsahujú cenné informácie o udalostiach súvisiacich s inváziou do Československa.
Podujatie sa uskutoční na bratislavskom Námestí SNP.
Vo štvrtok 1. augusta mal premiéru dobový film Vlny českého režiséra Jiřího Mádla.
IVAN HOFFMAN: Nedávno som vstúpil do desaťročia zamknutej garáže a našiel som v nej zavesenú plechovú tabuľku. Na jednej strane stálo „SSSR NÁŠ PŘÍTEL“ a na druhej „SSSR NA VĚČNÉ ČASY“ .
Ruskí historici sú presvedčení, že obsadenie Československa v roku 1968 bolo potrebné. Jeden z nich chváli kolaboranta, ktorý zradil Dubčeka.
Bývalý sovietsky dôstojník Vladislav Suncov, ktorý sa v roku 1968 zapojil do okupácie Československa, tvrdí, že prišiel brániť výdobytky socializmu a bojovať proti domácej kontrarevolúcii.