Pripomenula, že pred 55 rokmi dal Palach najavo nesúhlas s okupáciou Československa najkrajnejším spôsobom a za cenu najvyššej obete.
Alexander Dubček veľmi rýchlo po svojom zvolení na čelo komunistickej strany klesol v očiach Leonida Brežneva. Poukazujú na to tajné správny CIA, ktoré americká spravodajská služba odtajnila po niekoľkých desaťročiach.
K okupácii Československa vojskami Varšavskej zmluvy, ktorá sa začala v noci z 20. na 21. augusta 1968, sa vracia film Muž, ktorý stál v ceste.
Politiku zjavne namierenú proti záujmom iných krajín označil ruský vodca za neprípustnú.
IVAN HOFFMAN: V ruku 1968 nemal na zlepšovaní a prípadnom úspechu socializmu záujem ani kapitalistický Západ.
V Bratislave odhalili pomník Alice Bielikovej a Ladislava Bielika.
Ladislav Bielik a Alica Malá mali svadbu 17. augusta 1968. O tri dni neskôr vytvoril Bielik svoju svetoznámu fotografiu Muž s odhalenou hruďou pred okupačným tankom.
Prvé ohlasy opisujú kruto aktuálne posolstvo filmu, keďže dnešné putinovské Rusko má obdobné mocenské ambície a nárokuje si presadzovanie moci na cudzích územiach.
Najvyšší ústavní činitelia si pripomenuli výročie okupácie.
Pred 55 rokmi Sovieti začali okupovať Československo.
Po druhej svetovej vojne bolo na tom Slovensko porovnateľne ako Rakúsku, no komunistická nesloboda ho uvrhla do zaostávania.
JAN LIPAVSKÝ: Pred 55 rokmi začalo pol milióna vojakov sovietskej armády obsadzovať Československo. Viac ako šesťtisíc tankov rozdrvilo sen veľkej časti občanov našej krajiny o Pražskej jari.
Ako je možné, že okupačné vojská si nevedeli poradiť s vysielaním Československého rozhlasu? Aj po 55 rokoch je to pre mnohých záhada.
MARIÁN REPA: Spomienky na sovietsku okupáciu z roku 1968 pomaly blednú. Je prirodzené, že ľudia zabúdajú, no prieskum GLOBSEC ukázal, že najmä mladšia generácia má výrazné medzery v poznaní historických udalostí.
Nádeje vkladané do demokratizačného procesu vedeného Alexandrom Dubčekom okupácia zmarila a nastúpila normalizácia.
Výročie okupácie Československa budú sprevádzať špeciálne relácie a programy.
"Maďarstvo Felvidéku s bujarou radosťou vítalo našich vojakov ako osloboditeľov", píše k 55. výročiu okupácie Československa armádami Varšavskej zmluvy denník Magyar Nemzet.
PETER TAKÁČ: V roku 1968 Leonid Brežnev nariadil armáde potlačiť tamojšie hnutie usilujúce sa o demokratizáciu štátu. Nešlo o prvý ani posledný prejav ruského imperializmu.
Prezidentka Fajnberga označila ako jedného z ôsmich statočných.
GABRIELA ROTHMAYEROVÁ: Nielen Hitler, každý Nemec nám bol trochu podozrivý. O Rusoch sme vedeli, že neboli takí vymydlení, voňaví ako Nemci, boli aj divokí.