Historik Stanislav Sikora spomína na dramatické udalosti invázie v 1968 z vlastnej skúsenosti, spolu so zaujímavými súvislosťami z "veľkej histórie".
V auguste 68 sa oženil a tri dni po svadbe prišla invázia. V uliciach Bratislavy možno vidieť kontrastné fotografie: na jedných tanky, na druhých svadbu. Aký bol osud známeho fotoreportéra?
Augustové udalosti roku 1968 zanechali v niektorých rodinách hlbokú stopu. Spomienky bolia dodnes...
Pozrite si zaujímavú mapu a snímky z osudového mesiaca pred 54 rokmi, keď vojenská agresia pochovala obrodný proces, ktorý stelesňoval Alexander Dubček.
Slovensko, ako aj Česká republika si v nedeľu pripomínajú 54. výročie okupácie vojskami Varšavskej zmluvy.
Od vpádu vojsk Varšavskej zmluvy do Československa uplynulo 54 rokov.
Nadchádzajúce výročie vpádu vojsk Varšavskej zmluvy do Československa si pripomíname na pozadí vojny na Ukrajine, a tak sa natíska historická paralela.
Niekdajší šéf Kremľa sa netušiac stal liečiteľom duše. Udialo sa to, keď Leonid Brežnev poslal vojakov rozdrviť obrodný proces v bývalom Československu.
Paralelu s aktuálnou situáciou vidí premiér aj v tom, že rovnako ako Moskva pri okupácii potrestala Československo, rovnako teraz potrestala Ukrajinu.
IVAN HOFFMAN: Na nedeľu pripadne už 54. výročie okupácie Československa vojskami Varšavskej zmluvy. Vojna na Ukrajine je dôvodom oprášiť spomienky na starú krivdu, pretože od nej sa odvíja náš komplikovaný vzťah k Rusku.
Fotoreportér Ladislav Bielik zaznamenal okupáciu Bratislavy v auguste 1968. Jeho syn Peter pripomína túto dejinnú udalosť v uliciach hlavného mesta fotografickou výstavou.
V Bratislave sa začala výstava fotografií Laca Bielika August 1968 - Tri dni pred inváziou. Jej súčasťou je legendárna fotka Muž s odhalenou hruďou pred okupačným tankom, ale aj svadobné fotografie Laca a Alice Bielikovcov.
V prieskumoch Globsecu sa pravidelne ukazuje, že ženy sa menej zaujímajú o geopolitické témy alebo politické dianie.
IVAN HOFFMAN: Vojna na Ukrajine je príbeh s otvoreným koncom.
GABRIELA ROTHMAYEROVÁ: Pravda je na strane slabšieho, Ukrajinci sú Česi a Slováci v roku 1968, my, ktorí sme vtedy boli ešte mladí, si ten pocit zákernej zrady pamätáme.
ĽUBO DOBROVODA: Keď som čítal obdivné výkriky blúznivcov na adresu Putina, snažil som sa zakaždým reagovať. Nemohol som inak! Cítil som to ako psiu povinnosť pamätníka, ktorý ruskú inváziu 21. 8. 1968 zažil, a preto nesmie mlčať.
V období invázie do Československa nielenže neexistoval internet, ale bola aj obmedzená dostupnosť elektronických médií.
Len málo ľudí sa s Alexandrom Dubčekom stretávalo počas jeho vnútorného exilu. Patril medzi nich profesor najnovších dejín Ivan Laluha. O čom sa zhovárali?
Osobnosť Alexandra Dubčeka vyvoláva spory aj 29 rokov po jeho smrti. Akým bol človekom a politikom? Dajú sa jeho chyby ospravedlniť? Odpovedá Stanislav Sikora.
BORIS ZALA: Žiadnemu jednotlivcovi nesmieme brať možnosť názorového zrenia: veľká časť komunistov, tak ako Dubček, verili, že komunizmus je historickým stelesnením toho najspravodlivejšieho.