EDUARD CHMELÁR: Dubček je bezkonkurenčne najznámejší Slovák vo svete, a už tento fakt treba brať do úvahy pri hodnotení jeho významu.
Niekedy sa oplatí prekutať pivnice, povaly či garáže. Medzi starými vecami sa môže skrývať "poklad“, k akému sa dostal český režisér a scenárista Jan Šikl.
GABRIELA ROTHMAYEROVÁ: Stúpenci augustovej invázie ju adorujú, lebo prišla „zachrániť socializmus“, antikomunisti sa z nej latentne tešia preto, lebo pochovala nádej na socializmus s ľudskou tvárou.
Sovietska Ukrajina a jej predstavitelia zohrali kľúčovú úlohu pri násilnom prerušení demokratizačného procesu nazývaného Pražská jar.
Podľa jeho slov sa práve vďaka ľuďom, ktorí sa nevzdali myšlienky slobody a nenechali sa zlomiť, spoločnosť v roku 1989 dočkala slobody.
Podľa Čaputovej invázia "spojeneckých" vojsk nebola priateľská pomoc, ale bola zameraná na potlačenie demokratizačných snáh Pražskej jari a bola predobrazom nasledujúcich 20 rokov sovietskej okupácie.
SILVIA RUPPELDTOVÁ: Pred 53. rokmi sa odohrala invázia vojsk Varšavskej zmluvy do Československa.
Dlhých 23 rokov sa nachádzali na území bývalého Československa "dočasne" sovietske vojská.
Prvý deň okupácie Československa vojskami varšavského paktu má aj po 52 rokoch niekoľko záhadných momentov. Niektoré sa týkajú aj zajatého Alexandra Dubčeka.
Prezidentka Čaputová to uviedla na pietnej spomienke pri príležitosti 52. výročia okupácie Československa vojskami Varšavskej zmluvy.
SILVIA RUPPELDTOVÁ: Máločo tak neoblomne naštrbilo náš emotívny vzťah k Rusku, ako invázia vojsk Varšavskej zmluvy 21. augusta 1968 do Československa.
Augustové udalosti roku 1968 rozčesli dejiny ale aj osudy tisícok ľudí, hovorí v rozhovore pre TV Pravda minister životného prostredia Ján Budaj (OĽaNO)
Podľa Ruska tento krok odporuje ustanoveniam česko-ruskej zmluvy z roku 1993, ktorá deklarovala vzájomné odhodlanie urobiť hrubú čiaru za problematickou minulosťou.
Oficiálne si budú v ČR pripomínať tento sviatok ako Deň pamiatky obetí invázie v roku 1968 a následne okupácie vojskami Varšavskej zmluvy.
Účastníci exkurzie mali možnosť zoznámiť sa so životom a osudmi ľudí, ktorí sa verejne postavili proti invázii do Československa.
Patril k najmocnejším ľuďom v bývalom Československu. Martin Dzúr bol ministrom národnej obrany a priaznivcom Alexandra Dubčeka.
Koaliční aj opoziční politici si pripomenuli výročie vpádu vojsk Varšavskej zmluvy na územie Československa v roku 1968.
Slovenská prezidentka to uvidela na sociálnej sieti po tom, čo si v stredu ráno v Bratislave pripomenula výročie udalostí z 21. augusta 1968.
Čo pre vás znamená dátum 21. august 1968?
MARTIN KRNO: Opäť stávajú noví bojovníci, ktorí bez pardonu zboria starý svet. Nielen pri tvorbe dejín, ale ani súčasnosti nie je nič škodlivejšie ako čierno-biele videnie.