Na fotografii z Detvy vidno, ako sa muž chystá hodiť kameň na kolónu. Podľa zistení archivárov sa vedenie Verejnej bezpečnosti snažilo zabrániť provokáciám, aby neboli zámienkou pre okupantov k použitiu hrubej sily.
Pred 50 rokmi sa rozplynul sen o socializme s ľudskou tvárou. V noci z 20. na 21. augusta 1968 napadli Československo vojská Varšavskej zmluvy.
V kinách je práve dlhometrážny debut ukrajinskej režisérky Anny Kryvenko Môj neznámy vojak, zaoberajúci sa vpádom okupačných vojsk Varšavskej zmluvy do bývalého Československa.
Politológ Alexander Vedrussov v ruskom denníku Izvestija napísal komentár, ktorý okupáciu z roku 1968 opisuje ako snahu USA o prevrat.
„Svetová demokratická verejnosť nám držala palce, ale na tanky to nestačilo..." hovorí historik a sociológ, profesor Ivan Laluha v rozhovore o 21. auguste 1968.
Podľa ministerstva je symbolické, že Slovensko sa v čase výročia invázie do Československa pripravuje na svoju predsednícku úlohu v rámci OBSE.
Tento akt protirečí nielen všetkým zásadám vzťahov medzi socialistickými štátmi, ale aj základným normám medzinárodného práva. Kľúčová veta vyhlásenia, ktorým vedenie ČSSR odsúdilo prekročenie jeho hraníc.
PETER JAVŮREK: Článoček Sulíka k 50. výročiu okupácie ČSSR svedčí o tom, že nie je schopný premýšľať v kontextoch, alebo že sa usiluje také premýšľanie propagovať.
Vpád okupačných vojsk Varšavskej zmluvy do bývalého Československa 21. augusta 1968 ovplyvnil na viac ako dve nasledujúce desaťročia celú spoločnosť a aj výtvarné umenie.
Okrúhlych 50 rokov od okupácie Československa vojskami Varšavskej zmluvy budú 21. augusta pripomínať viaceré podujatia na celom Slovensku.
Aj fotografie majú svoje príbehy. Okolnosti, za akých vznikli, či osudy ľudí, ktorých zvečnili. Tak ako oni sú svedkami doby. Najmä ak ide o snímky Ladislava Bielika,
PETER JAVŮREK: Za normalizácie sa používala navádzajúco formulovaná otázka: „Aký je váš postoj k bratskej pomoci štátov Varšavskej zmluvy v auguste 1968?“
Alexandrovi Dubčekovi najmä v zahraničí stavajú sochy, pomenúvajú po ňom námestia. Stal sa dokonca hrdinom jednej z epizód amerického seriálu MacGyver.
Schôdzka Alexandra Dubčeka s Leonidom Brežnevom v Čiernej nad Tisou mala dramatický priebeh. Skončila sa 1. augusta 1968 jednou písomnou a niekoľkými tajnými ústnymi dohodami.
Pamätná tabuľa pripomínajúca smrť mladého muža pri vpáde vojsk varšavskej zmluvy v auguste 1968 je v dobrom stave, to však neplatí o múre pod ňou.
V kinách môžu diváci vidieť dokumentárny film Okupácia 1968 v produkcii Petra Kerekesa.
"Bola to kontrarevolúcia? Neviem, možno sme nemali zasahovať... V tej situácii som protivníka nevidel," uvažuje starý muž.
Cvičenie Šumava sa konalo v júni 1968. Kto vtedy z nezasvätených mohol tušiť, že je generálkou na obsadenie Československa spojeneckými armádami?
V nedeľu 24. júna uvedú do slovenských kín uvedú dokumentárnu snímku Okupácia 1968. Snímka pozostáva z piatich dokumentov, ktoré predstavujú udalosť z pohľadu okupantov.
Zostať, sklopiť hlavu a mlčať, alebo si zachovať tvár a hľadať slobodu za ostnatým drôtom? Dilema, pred ktorou stáli tisícky ľudí koncom augusta 1968. Druhú možnosť si zvolili hrdinky hry Horúce leto 68 (ako sme utekali).