Pablo Neruda zomrel len 12 dní po Pinochetovom prevrate, ktorým bol zvrhnutý prezident Allende, ktorého Neruda podporoval.
BRIGITA SCHMÖGNEROVÁ: Allende chcel presadiť „čilskú cestu k socializmu“ založenú na demokratických princípoch a ústavnosti.
SILVIA RUPPELDTOVÁ: Po maďarskom povstaní a vstupe vojsk Varšavskej zmluvy do Československa sa po Allendeho zvolení 4. septembra 1970 novou nádejou na demokratickú spoločnosť stalo Čile.
Vojenská junta v Čile pred 50 rokmi zvrhla vládu prezidenta Allendeho. Odhaduje sa, že vo väzniciach bolo z politických dôvodov následne zavraždených, mučených a uväznených okolo 40 000 ľudí.
BRIGITA SCHMÖGNEROVÁ: „Prosperita pre všetkých.“ Ako je v Číne zvykom, nové politiky sa ohlasujú sloganmi.
BORIS ZALA: Salvador Allende vťahuje do rozhodovacieho priestoru odbory, komunálne rady, asociáciu matiek, strany, to, čo by sme dnes nazvali občianskou spoločnosťou.
SILVIA RUPPELDTOVÁ: Až také neuveriteľné nie je, že Pinocheta a ďalších najväčších strojcov u nás neochotne priznávaného „gulagu“ západnej pologule nikdy nepotrestali.
Agentov čilskej tajnej polície dostali tresty v rozmedzí 100 dní až 17 rokov väzenia.
Čilský minister kultúry Mauricio Rojas rezignoval na svoju funkciu len štyri dni po tom, čo sa jej ujal.
Čilskú študentku a jej kamaráta vojaci na ulici poliali benzínom a zapálili. Ona prežila a o svojom trápení prehovorila.