Útrapy holokaustu prežila, ale v koncentračnom tábore jej matka zomrela priamo v náruči. Dcére s rôznymi chorobami trvalo dva roky, než sa zotavila.
Vo svojej hudobnej tvorbe sa venuje témam holokaustu a Slovenského národného povstania (SNP).
Predsedu parlamentu prijala šéfka Európskeho parlamentu Roberta Metsolová.
Toto je príbeh talentovaného „majstra útekov“, ktorý už mladý chápal, že rozdiel medzi pravdou a klamstvom občas znamená aj rozdiel medzi životom a smrťou.
Americký raper Meek Mill sa minulý týždeň ako jeden z asi 10-tisíc ľudí zúčastnil na dvojmíľovom Pochode živých, ktorý viedol z Auschwitzu do Birkenau.
Minister si pripomenul uplynutie 81 rokov od vypravenia prvého transportu židov z územia Slovenska do koncentračného tábora Auschwitz-Birkenau.
Výročie oslobodenia nacistického koncentračného tábora Auschwitz-Birkenau vo vtedajšom okupovanom Poľsku pripadá na piatok 27. januára. Tento deň je zároveň aj Medzinárodným dňom pamiatky obetí holokaustu.
MIROSLAV ČAPLOVIČ: Vážny izraelsko-poľský spor by mohol rozhýbať dve slovenské ministerstvá.
Joe Veselsky si na pôde slovenského veľvyslanectva v Dubline prevzal spolu s Tomim Reichentalom vyznamenanie za statočnosť. Obaja prežili hrôzu holokaustu.
Slovenská národná expozícia v Štátnom múzeu Auschwitz-Birkenau sa presunie pod správu Múzea holokaustu v Seredi, ktoré patrí pod Slovenské národné múzeum (SNM).
Merkelová v mene Nemecka poskytla finančný dar 60 miliónov eur, ktorý pôjde na konzerváciu hmotných pamiatok na mieste bývalého koncentračného tábora Auschwitz.
ZUZANA KUMANOVÁ: Pamätný deň rómskeho holokaustu si pripomíname 2. augusta. Perzekúcie, ktorým boli Rómovia v Európe vystavení, sa diali na etnickom princípe.
Margaréta biela je príbehom Heleny Weinwurmovej, ktorá sa 27. marca 1942 ocitla spolu so sestrou Aničkou medzi 703 mladými dievčatami v druhom slovenskom transporte do Osvienčimu.
Pochod kopíruje zhruba 130 kilometrov dlhú trasu dvoch slovenských Židov, po ktorej za dramatických okolností v apríli 1944 úspešne ušli peši z koncentračného tábora do slovenskej obce Skalité.
Tetovač z Auschwitzu je román vychádzajúci zo skutočného príbehu Laleho a Gity Sokolovovcov. Dvoch slovenských Židov, ktorí prežili koncentračný tábor Auschwitz-Birkenau.
PETER JAVŮREK: Zamrznuté peklo, ktoré objavili vojaci Červenej armády koncom januára 1945 v komplexe Auschwitz – Birkenau, sa nestalo symbolom hrôzy zvanej šoa, alebo holokaust, náhodou.
Neobvyklú formu protestu pri bývalom nacistickom koncentračnom tábore si vybrali mieroví aktivisti protestujúci proti vojnám na celom svete.
Poľský súd vyniesol v stredu jednoročné tresty odňatia slobody s podmienečným odkladom v prípade dvoch Portugalcov vo veku 17 a 18 rokov.
V prvej desiatke krajín, z ktorých bolo najviac návštevníkov, je Poľsko, Británia, USA, Taliansko, Španielsko, Izrael, Nemecko, Francúzsko, Česko a Švédsko.
Poslanci porušili bizarnú časť pravidiel, podľa ktorej je zakázané v britskom parlamente tlieskať počas hodiny otázok a odpovedí.