RADOVAN GEIST: Medzi Arménskom a Azerbajdžanom sa opäť schyľuje k vojne. Dôvodom je opäť Náhorný Karabach. A EÚ sa opäť dostala do situácie, keď si bude musieť vybrať medzi zásadami a energetickými záujmami.
Azerbajdžanskí predstavitelia totiž obviňujú arménsky Červený kríž, že zdravotnícke vozidlá využíva na pašerácke aktivity.
Arménsky premiér na stretnutí v Moskve obvinil Azerbajdžan, že blokovaním jedinej pozemnej cesty z Arménska do Náhorného Karabachu spôsobil humanitárnu krízu.
Arménsko je ochotné uznať Náhorný Karabach za súčasť Azerbajdžanu. Súčasne zvažuje vystúpenie z Ruskom vedeného vojenského bloku postsovietskych krajín.
Obe krajiny vedú spor o horskú enklávu už desiatky rokov.
Účastníkmi sú okrem Ministerstva hospodárstva (MH) SR aj ministerstvá energetiky Bulharska, Rumunska, Azerbajdžanu a Ministerstvo zahraničných vecí a obchodu Maďarska, informovalo v utorok MH.
Muž, ktorý sa zmocnil vlajky, bol zamestnanec arménskej verejnoprávnej televízie.
Ministerstvá obrany oboch krajín hlásia dohromady sedem zabitých vojakov.
Putin tiež povedal, že Rusko má aj dosť zdrojov na to, aby si udržalo svoj vplyv v regióne. Jerevan je ale s reakciou Kremľa nespokojný.
Azerbajdžan hlásil úmrtie 71 svojich vojakov. Krajiny už desaťročia sužujú územné spory.
Po dvoch dňoch ťažkých bojov medzi Azerbajdžanom a Arménskom sa v stredu podľa vyjadrení arménskych zdrojov podarilo dosiahnuť prímerie.
Ruský prezident Vladimír Putin vyzval Baku a Jerevan na ukončenie bojov.
Obe strany sa vzájomne obviňujú z provokácií a rozpútania bojov, arménsky premiér Pašinjan kvôli novej eskalácii telefonoval s Putinom, Macronom a Blinkenom.
Roky bola ruština v postsovietskom priestore v strednej Ázii a na Kaukaze jazykom, ktorým sa ľudia dohovorili. Končí sa táto éra?
Služobná cesta Borisa Kollára a niektorých poslancov viedla do Azerbajdžanu v čase, keď tam hrali slovenskí futbalisti a boli preteky F1.
V oblasti bol podľa agentúry Interfax vyhlásený vojnový stav.
Tento krok prichádza po minulotýždňových stretoch na spoločnej hranici oboch krajín.
Týždeň po prvom výročí dohody, ktorá zastavila krvipreliatie, sa Arménsko a Azerbajdžan vrátili k rinčiacim zbraniam.
Odmínovanie rozsiahlych území, ktoré Jerevan stratil pri poslednom konflikte s Azerbajdžanom, môže trvať aj celé desaťročie.
Ide o ďalší z incidentov medzi krajinami, ktoré vlani viedli vojenský konflikt o sporné územie Náhorného Karabachu.