Putin tiež povedal, že Rusko má aj dosť zdrojov na to, aby si udržalo svoj vplyv v regióne. Jerevan je ale s reakciou Kremľa nespokojný.
Azerbajdžan hlásil úmrtie 71 svojich vojakov. Krajiny už desaťročia sužujú územné spory.
Po dvoch dňoch ťažkých bojov medzi Azerbajdžanom a Arménskom sa v stredu podľa vyjadrení arménskych zdrojov podarilo dosiahnuť prímerie.
Ruský prezident Vladimír Putin vyzval Baku a Jerevan na ukončenie bojov.
Obe strany sa vzájomne obviňujú z provokácií a rozpútania bojov, arménsky premiér Pašinjan kvôli novej eskalácii telefonoval s Putinom, Macronom a Blinkenom.
Roky bola ruština v postsovietskom priestore v strednej Ázii a na Kaukaze jazykom, ktorým sa ľudia dohovorili. Končí sa táto éra?
Služobná cesta Borisa Kollára a niektorých poslancov viedla do Azerbajdžanu v čase, keď tam hrali slovenskí futbalisti a boli preteky F1.
V oblasti bol podľa agentúry Interfax vyhlásený vojnový stav.
Tento krok prichádza po minulotýždňových stretoch na spoločnej hranici oboch krajín.
Týždeň po prvom výročí dohody, ktorá zastavila krvipreliatie, sa Arménsko a Azerbajdžan vrátili k rinčiacim zbraniam.
Odmínovanie rozsiahlych území, ktoré Jerevan stratil pri poslednom konflikte s Azerbajdžanom, môže trvať aj celé desaťročie.
Ide o ďalší z incidentov medzi krajinami, ktoré vlani viedli vojenský konflikt o sporné územie Náhorného Karabachu.
Bol jedným z hlavných predstaviteľov takzvaného drsného štýlu.
Vyplýva to z oznámenia azerbajdžanského ministerstva obrany, ktoré po prvýkrát od vypuknutia zrážok s arménskymi silami, zverejnilo informácie o svojich vojenských stratách.
Arménsko súhlasilo, že Azerbajdžanu odstúpi niekoľko častí Náhorného Karabachu v rámci mierovej dohody, ktorú dosiahli obe strany a Rusko ako regionálna veľmoc.
PAVEL P. KOPECKÝ: Arméni prehrali ďalšie kolo vojny o Náhorný Karabach, najväčšie od uzatvorenia východiskovej fázy bojov na začiatku 90. rokov minulého storočia. Tomu zodpovedajú aj ich straty a dôsledky porážky.
MARIÁN REPA: Arménsko a Azerbajdžan pod patronátom Ruska uzavrelo mierovú zmluvu. Kým Jerevan vyšiel z tejto bitky ako porazený a Baku získalo len časť požadovaného územia, tak jednoznačným víťazom je Moskva.
Arménsky premiér Nikol Pašinjan dohodu označil za bolestivú, azerbajdžanský prezident Ilham Alijev za základ na urovnanie dlhoročného konfliktu.
Znepriatelené strany sa už dohodli na prímerí dvakrát: najskôr 10. októbra a potom 18. októbra. Ani jedno z týchto prímerí sa nedodržiavalo.
Existuje riešenie konfliktu v Náhornom Karabachu? Pre Pravdu odpovedal Ján Cingel, odborník na región a šéf organizácie Strategic Analysis.