Pri útoku v Hamburgu minulý týždeň v piatok jeden človek zomrel a ďalších sedem bolo zranených.
Európska komisia posunula konanie do ďalšej fázy. Krajiny nedodržiavajú právne povinnosti v súvislosti s programom prerozdeľovania žiadateľov o azyl.
Chorvátsko malo v rokoch 2015 a 2016 samo rozhodovať o medzinárodnej ochrane migrantov a neposielať ich ďalej do Slovinska a Rakúska.
Nórsko udelilo politický azyl štyrom armádnym dôstojníkom a vojenskému atašé z Turecka, ktorí mali obavy z represálií po vlaňajšom pokuse o vojenský prevrat v ich krajine.
Pre odmietnutie azylu nie je nutné, aby žiadateľ o útočisko osobne spáchal teroristický čin alebo k nemu podnecoval. Uviedol to Súdny dvor Európskej únie.
Za viac ako jeden rok na Slovensku zažila skupina irackých utečencov veľa zmien. Asi tretina sa vrátila späť. Niektorí to vzdali.
Niekoľko desiatok tureckých vojakov, ktorí slúžia v zariadeniach NATO na území Nemecka, požiadalo v tejto krajine o azyl. V Turecku sa obávajú prenasledovania.
DUŠAN CHRENEK: Talianskej pobrežnej stráži sa počas jediného dňa podarilo zachrániť 1 164 utečencov, z mora však vylovila aj šiestich utopených.
Štyri mesiace po zmarenom pokuse o prevrat v Turecku požiadalo niekoľko tureckých vojakov zo základne NATO v Ramsteine o azyl v Nemecku.
Približne 1,65 milióna ľudí požiadalo vlani o azyl v krajinách OECD, ktorá združuje 35 najvyspelejších štátov sveta.
Ruský občan, ktorý cez víkend požiadal ukrajinských pohraničníkov o poskytnutie azylu, je opozičný aktivista a účastník demonštrácií proti politike Kremľa Roman Roslovcev.
Rakúske súdy by mali utečencom usvedčeným z trestných činov automaticky rušiť právo na azyl. Opatrenie by sa malo týkať iba závažných deliktov.
Nemecko pravdepodobne tento rok nestihne vybaviť všetky podané žiadosti o azyl a asi 200-tisíc prípadov bude potrebné vyriešiť až v budúcom roku.
Namiesto platenia pašerákom ľudí možnosť bezpečného príchodu do EÚ. Ale len pre skutočných utečencov, ktorí potrebujú ochranu.
Minulý rok dosiahol počet utečencov a vnútorne vysídlených osôb rekordných 65,3 milióna. To znamená, že každý 113. obyvateľ sveta je utečenec, vnútorne vysídlená osoba alebo žiadateľ o azyl.
Európsky azylový systém je potrebné reformovať, nový návrh EK je však nedostatočný a nápad, že krajiny sa budú môcť z prijatia utečencov vykúpiť, je neprijateľný.
O azyl na Slovensku požiadalo v tomto roku 21 ľudí. Tento rok dostalo na Slovensku azyl 150 ľudí, pätnástim ho neudelili.
Európska komisia predstavila reformu spôsobu, akým dvadsaťosmička rieši žiadosti o azyl.
Späť do Iraku sa chce vrátiť 16 kresťanov, ktorí sa zdržiavali v moravskom meste Brno, ale minulý týždeň sa pokúsili odísť do Nemecka.
Koordinátor spolkovej vlády pre problematiku utečencov Peter Altmaier vyzval Nemecko, aby deportovali tých, ktorých žiadosť o azyl už úrady posúdili a zamietli.