Alica Tokarčíková zozbierala počas života asi 600 bábik. Darovala ich galérii a múzeu v obci Fintice.
Do 19. ročníka dražby venovali bábiku fotografi Ján Saudek a Robert Vano, odevná dizajnérka Liběna Rochová alebo divadelník Jiří Suchý.
Výstavu porcelánových bábik v ručne šitých dobových kostýmoch si môžu pozrieť návštevníci pobočky Knižnice pre mládež mesta Košice (KMMK) LitPark na Kukučínovej ulici.
Môžu „tenučké“ detské bábiky za to, že niektoré malé dievčatá sú nebezpečne chudé?
Malá dedina by upadla do zabudnutia, keby nebolo bujnej predstavivosti Cukumi, ktorá tu všade rozmiestnila bábiky ľudských rozmerov, aby zahnala pustotu.
V stredoveku deťom na hranie stačil drevený koník či kravička. Bábiky sa v tom čase považovali za magické - nemali oči, aby človeku neukradli dušu.
Stropkovské múzeum sprístupnilo v priestoroch miestneho kaštieľa výstavu porcelánových bábik, predstavujúcich hrdinky románov svetovej literatúry.
Zatiaľ čo majiteľka salónu krásy Natsuda Džantaptimová mieri do budhistického chrámu na severnom okraji Bangkoku, vypočítava, čo všetko má a nemá rada jej mladšia dcéra.
"Spíme spolu v jednej posteli. Už dve noci sme nepustili klimatizáciu, dcéra bola prechladnutá. Ráno si dáva jahodové mlieko," hovorí žena o bábike.
Eva Bevízová z Opatovskej Novej Vsi oblieka bábiky. Historické odevy a nádherné kroje sú dielom jej rúk. Denne trávi v dielni aj desať hodín a šije šaty pre bábiky.
"Opravujeme predmety nedozernej ceny, rovnako ako aj veci, ktoré majú iba citovú hodnotu," vysvetľuje Federico a púšťa sa do rozbitej vázy.
Vyzerajú ako bojovníci a krásne ženy z japonskej historickej ságy. Majú do posledného detailu dokonale vypracované kostýmy aj precízne nalíčené tváre.
Dnes je na trhu toľko bábik, až sa z nich hlava krúti. Často sa zbierajú do sérií.
Slovenky stále nie sú odvážne, nedajú si na seba „hocičo“, no zlepšuje sa to, tvrdí výtvarníčka Renáta Ormandíková