Pochádza z amerických trópov, u nás sa pestuje v nádobách na okne. V lete jej neuškodí ani pobyt na balkóne.
V súčasnosti môžeme siahnuť po takých odrodách, čo prinesú radosť z vlastného chutného ovocia i pestovateľom, ktorí nevlastnia veľkú záhradu alebo sad.
Ak sa nechcete rozlúčiť s kvitnúcimi rastlinami na balkóne, urobte v týchto dňoch premyslenú jesennú výsadbu, ktorá bude kvitnúť ešte dlhé týždne.
Záver septembra zďaleka nie je pre pestovateľa na balkóne či terase iba v znamení likvidácie zvyškov sezónnych rastlín a následných sanitárnych úkonov.
Holuby na balkóne predstavujú hrozbu pre úžitkovú aj okrasnú zeleň a ich trus znehodnocuje prostredie. Navyše, môže ho kontaminovať choroboplodnými zárodkami.
Priame slnko na balkóne alebo terase je najmä v lete problémom pre väčšinu okrasných rastlín. Našťastie, nájdu sa také, ktoré pri vhodnej opatere ustoja extrémne klimatické podmienky.
Tienistý balkón nie je na výslní preferencií, neznamená však úplnú stopku pre pestovateľské ambície. Stačí sa šikovne prispôsobiť limitom. Viete, ktorej okrasnej vegetácii neprekáža absencia slnenia?
Balkónové hrantíky sú šikovným riešením z priestorových aj agrotechnických dôvodov. Pri ich zriaďovaní stačí dodržať niekoľko jednoduchých všeobecných zásad, aby ste sa dočkali uspokojivého výsledku.
Ignorujte predsudok, že balkón, najmä ten menší, je predurčený výhradne na pestovanie okrasných rastlín a ak úžitkových, tak byliniek, možno zeleniny.
Letný čas na balkóne či terase si môžeme maximálne spríjemniť, keď sa obklopíme nielen peknými, ale aj užitočnými rastlinami.
Polícia okolnosti úmrtia vyšetruje.
Po návrate zo záhradky domov v tomto období ešte nie je hotovo. Povenovať sa totiž treba aj vegetácii na balkóne alebo terase. Pripomeňme si niekoľko úkonov, ktoré sa týkajú práve prelomu jari a leta.
V horúcom lete potrebujú tieň aj najväčší milovníci slnka. Nastal čas, keď už budeme potrebovať na balkóne či terase zatienenie. Ako vybrať a namontovať to správne?
K neoprávneným pestovateľským mýtom patrí názor, že terasa či lodžia je doménou kvetín. Skúste na začiatku tejto záhradkárskej sezóny odložiť šablónu a vnímať tento priestor ako príležitosť pre pestovanie zeleniny.
Skontrolujte dôkladne obvodové múry, okenné rámy, strechu a okolie komína. Môžete tým ušetriť nemalé peniaze.
Malý balkón – kým nie je francúzsky na šírku stopy – automaticky neznamená, že musíte rezignovať na jeho zazelenanie. Stačí aplikovať niekoľko odporúčaní, aby sa zo stiesneného priestoru stalo plnohodnotné miesto na relax.
Slniečko sa zatiaľ okúňa, ale o štvrť roka oceníte ochranu proti nemu. Zadovážte si slnečník do záhrady či na terasu alebo balkón a lodžiu ešte pred prepuknutím masového dopytu. Viete, čo všetko treba brať do úvahy pri jeho kúpe?
Chýba vám už nielen záhradníčenie, ale aj čerstvé bylinkové prísady do kuchyne? Mnohé z nich je možné pestovať v pohodlí domova.
Postup pri pestovaní či nakličovaní byliniek? Je jednoduchý - v niektorých prípadoch nebudete potrebovať ani hlinu alebo kvetináč.
Hrušky si bez problémov môžete dopestovať aj na balkóne. Plody dokonca budú mať veľkosť na nerozoznanie od tých z ovocného sadu. Fígeľ spočíva v trpasličích odrodách, ktoré sa hodia aj do menšej záhrady.