PETER JAVŮREK: Transparenty na pôde súkromnej firmy nie sú terorizmus a takíto aktivisti nie sú teroristi.
Greenpeace žiada v prípade aktivistov, ktorí protestovali v bani v Novákoch, presunutie súdneho konania. Neverí totiž miestnym orgánom.
Aktivisti Greenpeace v stredu vyvesili transparent na ťažobnú vežu baní v Novákoch na protest proti ťažbe uhlia.
Baníctvo na hornej Nitre treba postupne utlmiť, pretože ťažba uhlia je nerentabilná a jeho následné spaľovanie v elektrárňach neekologické.
Aktivisti Greenpeace postavili v Novákoch do pozoru všetky záchranné zložky.
Americký miliardár je práve na návšteve Európy a dnes sa stretol aj so slovenským podpredsedom Európskej komisie pre Energetickú úniu Marošom Šefčovičom.
Ťažba uhlia na hornej Nitre by sa mohla skončiť do siedmich rokov. Možné skrátenie podpory ťažby uhlia potvrdil minister hospodárstva Peter Žiga.
Ani druhý baník, ktorého záchranári našli po nešťastí v uhoľnej bani Zofióvka v meste Jastrzębie-Zdrój v poľsko-českom pohraničí, nešťastie neprežil.
Obchvaty Partizánskeho, Prievidze a Handlovej vzniknú v dvojpruhovom obojsmernom usporiadaní. Predpokladá sa premávka od 8-tisíc do 12-tisíc automobilov denne.
Dotovaná výroba elektriny z domáceho uhlia zamestnáva asi 11-tisíc ľudí, z toho 4-tisíc v samotných Hornonitrianskych baniach Prievidza.
Ak Slovensko začne s útlmom baníctva skôr ako v roku 2030, bude minister hospodárstva Peter Žiga žiadať od Európskej únie podporu pre hornú Nitru.
Uhoľné bane by mohlo nahradiť centrum budúcich technológií, povedal v rozhovore pre Pravdu eurokomisár pre energetiku Maroš Šefčovič.
Na Slovensku sa to týka hornej Nitry, kde sa fára hnedé uhlie a vyrába dotovaná elektrina.
Predseda Dozornej rady Hornonitrianskych baní Prievidza (HBP) Rastislav Januščák hovorí, že pri zavedení podpory pre výrobu elektriny z hnedého uhlia zavážil pragmatizmus.
Európska komisia chce namiesto baní solárne panely či veterné turbíny. Rezort hospodárstva sa však podpory pre domáce zdroje na výrobu elektriny nechce len tak vzdať.
MARTIN KOVÁČIK: Ťažbu hnedého uhlia na Slovensku čaká útlm. Taká je ekonomická realita a ísť proti nej už nemá veľký zmysel.
Dotovaná ťažba uhlia na hornej Nitre by sa mohla už o dva-tri roky skončiť.
Bane odmietajú slová Richarda Sulíka (SAS), "že dotácie na ťažbu uhlia vyhovujú len šéfovi HBP p. Čičmancovi a predsedovi vlády, ktorý z dotácií berie úplatky“.
Na hornej Nitre pracuje pre bane okolo 4 000 ľudí. Aby bola ťažba rentabilná na výrobu elektriny, spotrebitelia sa skladajú na bane sumou okolo 95 miliónov eur.
Nová baňa v Novákoch sa zatiaľ otvárať nebude. Minister životného prostredia László Sólymos (Most-Híd) zastavil rozhodnutie o povolení ťažby.