Vyše 50 slovinských básnikov prispelo 200 dielami do automatu na básne, ktorý v stredu odhalili a sprevádzkovali v Ľubľane,
Tento mesiac uplynulo 200 rokov odvtedy, čo sa v Paríži narodil Charles Baudelaire, ktorého pokladajú za zakladateľa modernej poézie.
Držiteľkou národnej ceny za poéziu Zlatá vlna 2020 sa stala Eva Luka.
„Táto kniha je skúškou poézie,“ napísal o básnickej zbierke Juraja Briškára Z pohľadu dvoch pohárov mlieka literárny vedec Ján Gavura.
Do „oficiálnej“ literatúry vstúpil Erik Jakub Groch básnickou zbierkou Súkromné hodiny smútku. V ďalších takmer dvoch desaťročiach vydal ešte sedem básnických zbierok.
„Básní mám na ďalšie štyri knižky,“ hovorí autorka čerstvej zbierky poézie Prelet nad životom Emília Filipová.
Len dva roky po vydaní svojej doteraz poslednej básnickej zbierky Na mieste prichádza básnik Ján Buzássy (1935) s novou básnickou zbierkou nazvanou Nábrežie.
Latinčinári mali jednoduchú metódu, ako dostať ten mŕtvy jazyk do živých hláv: prikazovali žiakom drviť sa latinské verše.
Ruský bard zložitej epochy a svetového mena, Jevgenij Jevtušenko, ktorého srdce dotĺklo 1. apríla, sa vždy angažoval proti dogmatizmu a odsudzoval nacizmus.
Básnik Boris Mihalkovič disponuje najvzácnejším darom: vnímavou pokorou k hodnote slova a reči, k jeho a jej možnostiam, dosahom a presahom.
Majster nepísania Kamil Zbruž sa vracia v plnej sile so svojím najnovším opusom Azoth.
Válkova tvorba patrí k umeleckým vrcholom modernej slovenskej poézie, je výnimočná tým, že komunikuje aj so súčasnou mladou generáciou.
Najnovšia zbierka Petra Šuleja vychádza po šiestich rokoch od poslednej knihy Koniec modrého obdobia.
Nech robila, čo robila, šťastná nebola. Po tridsiatke sa u nej začal ozývať materinský pud.
Ako názov naznačuje, autorka rozpráva príbehy ľudí, ktorí žijú zdanlivo všedný život, ale ona si všíma to, čo na prvý pohľad nevidno.
Spisovateľka, filozofka a esejistka Etela Farkašová je na slovenskej kultúrnej scéne prítomná vyše tri desaťročia.