Horské lesy reprezentuje hlucháň. Oceány veľryba či žralok, africké savany slon, džungle tiger. Ale čo reprezentuje mokrade na juhu Slovenska? Potkan!
RADOVAN GEIST: Do konca storočia vyhynie či bude v ohrození 10 až 50 % druhov organizmov. Dôvodom sú ľudské aktivity, náš spôsob života, masová spotreba.
Prelomová dohoda má zabrániť pokračujúcemu vymieraniu druhov a ničeniu ekosystémov.
Ľudia hľadajú vodu na Marse, ale tú, čo majú na Zemi, si nevážia.
Je jedno miesto v raji. Najbohatšia lúka na svete. Kde v noci kvapká mlieko z hviezdnej dráhy. A za rosy sa z „motyľakov“ valí povodeň hmyzu.
IVAN HOFFMAN: Nerovný boj s lesným požiarom zvádzajú hasiči v Českom ale i v Saskom Švajčiarsku.
Je dôležité chrániť lesy, vlky, medvede... Hmyz a včely sú základom celého ekosystému, takže o ne nesmieme prísť - aj to tvrdí v relácii Pravda o klíme britský ochranár Nigel Marven.
Voda je život. Je miesto, jedno z posledných v strednej Európe, kde sa to dá naozaj pochopiť. Na Dunaji v Národnom parku Donau-Auen.
Vzhľadom na veľkosť územia patrí Slovensko k popredným európskym centrám biodiverzity.
Práve biodiverzita podľa nej poskytuje životnému prostrediu prirodzenú službu, ktorá zvyšuje odolnosť ľudí voči zmenám klímy.
Šéf envirorezortu Ján Budaj a minister financií Eduard Heger budú rokovať o rozdelení zdrojov plánu obnovy a odolnosti SR.
Iniciatíve prekáža, že podľa ministra financií Eduarda Hegera (OĽaNO) nebude musieť prejsť Plán obnovy posudzovaním vplyvov na životné prostredie.
EÚ si do roku 2030 stanovila smelý cieľ: 25-tisíc kilometrov voľne tečúcich riek. Čo to znamená? Aký to má význam pre ryby a aký pre človeka?
Podľa prezidentky môže pomôcť každý - a aj ona sama je súčasťou tejto zmeny.
V krku uviazne dych. Medvedica asi s ročným medvieďaťom sa vynoria spoza smreka. Kadiaľ fúka? Bežať? Kričať? Fotiť?!
Vedci vyzývajú na okamžitú ochranu ohrozených druhov.
Dlhoočakávaná stratégia Európskej únie na ochranu biodiverzity by mala byť prijatá 20.mája.
Britský denník The Guardian sa na prelome rokov opýtal čitateľov, o akých témach by chceli čítať v roku 2020.
Intenzívne poľnohospodárstvo nevyháňa z krajiny iba hmyz, vtáky či žaby. Ničí aj organizmy v pôde a bez nich krajina prestáva fungovať, vraví Ladislav Miko.
Je tu aj kríza biodiverzity, vymieranie druhov, a tieto veci spolu súvisia, myslí si Čaputová.