Keby ľudia neverili mýtom a rozprávkam o vlku, jeho návrat do krajiny by nemusel byť nepríjemným prekvapením. Práve naopak.
„Sme panelákové deti,“ úprimne sa na začiatku vyzná Štefan Benko.
RICHARD SŤAHEL: Politické zápasy uplynulého storočia sú nezriedka interpretované ako boje o modernizáciu. Ich cieľom teda malo byť prekonanie zaostávania.
Málokto vie, že Slovensko má národnú rieku. Je ňou Nitra. Storočný monument z bieleho kanadského mramoru a čiernej žuly pri prameni presviedča o bázni k vode.
Ľudí odjakživa zvábili čudesné svetlá, ktoré veda stále nevie celkom spoľahlivo vysvetliť, ale aj mäsožravky, ktoré mali človeku dať 100 rokov života.
Správca Vrbenských rybníkov urobil pozoruhodnú investíciu, vďaka ktorej pomohol prírode aj človeku a popritom zachoval cenné a veľmi staré príbehy.
Slovensko práve v tomto období pripravuje krok, ktorým podporí kántrenie bobrov. Čo je absurdné, keď pochopíme, čo všetko bobor pre krajinu robí.
Na Slovensku by boli Vianoce každý deň, keby tí, čo pracujú s pôdou, nemysleli iba na svoj luxus, ale starostlivosť o zem by venovali aj susedom Je to utópia?
Nečakali, že pri tom spoznajú niekoho, koho je ťažké spoznať. Samého seba.
Kolumbijské úrady na ochranu summitu nasadili 10-tisíc policajtov a vojakov.
Na summit OSN sa akreditovalo približne 15-tisíc delegátov vrátane viac ako 100 ministrov vlád a niekoľkých prezidentov.
Vplyvom klimatických zmien sa u nás začínajú udomácňovať druhy, ktoré sme tu doteraz nemali. Poradí si s nimi príroda a človek?
Ležiaky majú iba obmedzené množstvo chutí a vôní. Dôvodom je obmedzený počet dostupných ležiakových kvasiniek. to sa však môže zmeniť.
Africký piesok vie „rozpáliť“ oblohu do červena a rozvášniť debaty. Živí hoaxy, vraj „ho hádžu lietadlami Američania“… Nás zaujíma sila „slovenskej Sahary“.
Tento nebezpečný fenomén sa odohráva len posledných pár desaťročí. Začal sa nenápadne, plazivo. Ukážeme si ho na Hrone.
„Nefoťte si môj kalašnikov.“ Prečo nie? „Nie je to legálne.“ A prečo ho máš so sebou? „Kvôli medveďom. Chcete si vyskúšať?“ Čo? „Zastrieľať si.“
Zaujímavú stopu v celom príbehu má aj Slovensko, a to vďaka prírodovedcovi, dokumentaristovi a fotografovi Tomášovi Hulíkovi.
Ministerstvo životného prostredia pokračuje pod taktovkou Tomáša Tarabu v rozhodnutiach, ktoré vedú k deštrukcii prírody a odstraňovaní ľudí, ktorí ju chránia.
Sršne ázijské ohrozujú včelie kolónie, úrodu aj ľudí a celú biodiverzitu.
Ak poľnohospodárstvo neustúpi z priemyselnej cesty, ktorá zabíja život v pôde a ohrozuje zdravie obyvateľstva, hrozí, že vnukom už nezostane žiadna pôda.