Zabavte sa a otestujte svoje vedomosti z biológie.
Pozorovanie približne 150 párov lastovičiek objasnilo vedcom otázku, či sú títo vtáci len starostliví upratovači, alebo si vyvinuli stratégiu, ako sa brániť hniezdnemu parazitizmu.
Medzinárodný tím s účasťou českých biológov zistil, že suchozemské rastliny počas svojej evolúcie často využívali už existujúce gény na nové účely.
Medzinárodný tím s účasťou českých biológov zistil, že suchozemské rastliny počas svojej evolúcie často využívali už existujúce gény na nové účely.
Doteraz si vedci mysleli, že pri fotosyntéze sa energia šíri ako vlna. Žídek však ukázal, že to tak nie je a že to, čo vedca zmiatlo, boli vibrácie zapojených molekúl.
Denník Pravda pripravuje seriál Úspešní Slováci. Aktuálny príbeh je o študentoch z Prešova Miriam Feretovej ml. a Samuelovi Smoterovi, ktorí vymysleli biorepelent proti kliešťom. Príbeh je aj o ich spolužiakovi Petrovi Škripkovi, ktorý vymyslel ekologický spôsob na odsolenie pôdy.
Michaela sa nedávno vrátila zo simulovanej misie na Mars. Čakala ju rodina, ktorá jej od mala vytvárala zázemie na úspech. Zaspomínali si na to s mamou Margaretou.
Bunka, rastliny, koreň, list, ale aj huby, baktérie, fotosyntéza – to sú pojmy, ktoré musí zvládnuť žiak šiesteho ročníka ZŠ. Spomeniete si ešte na základné poučky a súvislosti?
Ak napíšeme pojmy Cortiho orgán, Eustachova trubica či bazálna membrána, malo by byť jasné, že vás testujeme z biológie človeka. Ale skúste to, aj keď ste sa doteraz nechytili...
Vo svete existuje okolo 10-tisíc druhov vtákov, na Slovensku však hniezdia, celoročne, či len v lete, necelé štyri stovky. My sme vybrali desať. Spoznáte ich?
Prírodoveda, alebo ak chcete biológia, je náuka o živej i neživej prírode a, prirodzene, o človeku. Dostali by ste z učiva základnej školy jednotku?