V počiatočných štádiách toto ochorenie nemá špecifické príznaky, podľa ktorých by ho bolo možné ihneď odhaliť.
„Pohyb by mal slúžiť hlavne ako prevencia pred bolesťami chrbta, obezitou a ďalšími chorobami.“ Prečo nemajú tínedžeri podceniť pohyb a ako si dať v tomto smere na seba pozor?
Prvou pomocou pri bolestiach pohybového aparátu nie je len užívanie liekov. Mnohým problémom sa môžete vyhnúť vďaka cvičeniu, hovorí lektorka a trénerka Helena Petrášová.
Fyzioterapeut nie je masér. Je to vysokoškolsky vzdelaný zdravotnícky pracovník a jeho úlohou je prinavrátiť zdravie a pomôcť riešiť problémy s pohybovým aparátom.
"O nedostatok práce sa nebojím," hovorí MUDr. Martin Šmida, odborník na fyziatriu, balneológiu a liečebnú rehabilitáciu.
Bolesti krku, chrbtice a hlavy. Ozývajú sa aj vtedy, keď si zvolíme nevhodnú polohu, matrac či vankúš počas nočného odpočinku.
Ponoriť sa do vane s horúcou vodou je vždy príjemný zážitok. Ak si však vodu obohatíte o soľ, tak sa z kúpeľu stane doslova ozdravný pobyt.
Napriek obrovskému pokroku sa naše telo za posledných 5000 rokov veľmi nezmenilo. Stále je prispôsobené na zber a lov. Až 80% Slovákov trápi bolesť chrbta.
Problémy s chrbtom zažil aspoň raz v živote azda každý z nás. Bolesti v krčnej, hrudnej alebo bedrovej oblasti môžu byť spôsobené nedostatkom kvalitného pohybu.
Bolesti chrbta patria k civilizačným ochoreniam, pre ktoré ľudia najčastejšie vyhľadajú lekára.
Túžbu po štíhlom drieku a menšej konfekčnej veľkosti plaviek môžu zmariť rôzne povery o význame fyzickej aktivity. Čo zaberá pri cvičení a ktoré myšlienky sa považujú za mýtus?
Práca z domu, sedenie pri počítači a menej pohybu. Obmedzenia pohybu počas pandémie koronavírusu si vybrali svoju daň v podobe boľavého chrbta.
Dajú sa rozdeliť na tri skupiny - degeneratívne, traumatologické a onkologické. Čo vám pomôže? Ako sa dajú takéto ochorenia liečiť?
Počítačový displej, stolička pri kuchynskom stole alebo sedačka v obývačke. Hrozí, že z nás budú hrbatí Quasimodovia. Aby sa tak nestalo, poďme si zacvičiť.
Napriek pokroku, ktorý ľudstvo dosiahlo, sa naše telo za posledných päťtisíc rokov veľmi nezmenilo. Stále je prispôsobené na zber a lov. Potrebuje pohyb.
Iste viete, že dlhé sedenie chrbtici neprospieva. Sú však aj iné spôsoby, ako môžete svojmu chrbtu pomôcť. Prinášame viac než 20 tipov, ako na to.
Aj keď si to možno ani neuvedomujete. To, v akej polohe a akými činnosťami trávite svoj čas, formuje vaše telo. Môžete mu pomáhať, ale ho aj vážne poškodiť.
Čo je najdôležitejšie pri diagnostike bolesti? S akými bolesťami bojujú najčastejšie ženy a s akými muži?
Na ženy s guľatým bruškom je zvyčajne pekný pohľad - najmä pre budúcich oteckov. Ale chrbtici tehotenstvo veľmi neprospieva. Ako predísť bolesti a utrpeniu?
Ak vás trápi bolesť chrbta, najhoršie, čo môžete spraviť, je prestať sa hýbať. Tým si stav len zhoršíte. Nemusíte robiť nič namáhavé, pomôže aj plávanie.