Začiatok sezóny kliešťov podľa Českého hydrometeorologického ústavu úzko súvisí s počasím.
Príjemné letné večery nás lákajú von na terasu či záhradku. Tam sme však lákadlom pre otravný hmyz. Ako sa chrániť, aby sa nám nedostal doslova pod kožu?
V teplých mesiacoch sa častejšie pohybujeme v exteriéri. Stúpa tým riziko, že si domov prinesieme prisatého kliešťa. Ako sa chrániť a čo robiť, keď prevencia napokon nezaberie?
V akom časovom rozmedzí od kontaktu s kliešťom sa musíte otestovať?
Na svete je látka, z ktorej by sa mohla vyrábať vakcína proti lymskej borelióze. Túto chorobu spôsobujú baktérie rodu Borrelia a prenášajú ju kliešte.
Závažné ochorenia, lymskú boreliózu a kliešťovú encefalitídu, prenášajú drobné „potvory“, ktoré sa ukrývajú v tráve či nízkych porastoch a čakajú na svoju obeť.
Kliešťom sa v našich zemepisných šírkach darí. V posledných rokoch sa navyše začali presúvať do nových lokalít – horských oblastí.
Takmer ich nevidno, ale sú nebezpečné pre človeka aj pre zvieratá. S oteplením ožili aj kliešte. Sú po celom Slovensku, najviac im však vyhovuje povodie Váhu.
Územie výskytu kliešťov sa rozširuje a objavujú sa skôr ako kedysi. Ich sezóna je v tomto období na vrchole a pri niektorých z nich sa objavil aj nový druh borélie.
Vedci rozlúštili genetický kód kliešťov a otvorili tak možnosť účinnejšej prevencie a liečby chorôb, ktoré prenášajú. Kliešť môže obeť infikovať boreliózou a kliešťovou encefalitídou.
Kanadsko-francúzska hudobníčka Avril Lavigne, ktorá vlani dostala lymskú boreliózu a bola päť mesiacov pripútaná na lôžko, ešte stále nie je úplne zdravá.
Kanadsko-francúzska hudobníčka Avril Lavigne, ktorá vlani dostala lymskú boreliózu, tvrdí, že choroba ju naučila vážiť si to, čo má.
Kanadsko-francúzska hudobníčka Avril Lavigne, ktorá sa pre zdravotné problémy držala niekoľko mesiacov v úzadí, sa bála, že zomrie.