S mäsovými pokrmami v kuchyni sa objavujú aj isté riziká. Ak však budete dôslední a dbať na zásady správnej úpravy...
Čas grilovania, ale aj otázok. Najmä tých, či bravčové mäso, ktoré tak radi opekáme, pečieme, varíme či dusíme škodí nášmu zdraviu i štíhlej línii.
Pred Španielmi sú síce Američania ako svetová dvojka a lídrom vo výrobe bravčoviny sú Číňania.
To, o koľko porastú spotrebiteľské ceny, závisí od toho, ako obchodné reťazce vstrebú rast cien suroviny. Tá medziročne zdražela o celé euro, z 1,20 na 2,28 eura.
Posledných sedem rokov konzumácia bravčoviny na Slovensku trvale stúpala.
Slovensko sa borí nielen s infláciou či extrémnym suchom, ale doliehajú na ňu aj resty z minulosti. V podcaste denníka Pravda analyzuje redaktor Jozef Sedlák.
Holandskí vedci po prvý raz odhalili prítomnosť drobných plastových častíc v hovädzom a bravčovom mäse, ako aj v krvi kráv a ošípaných.
Fašiangy boli v minulosti časom hodovania a veselia medzi dvoma rôznymi pôstnymi obdobiami, keď sa ľudia mali zabaviť, najesť aj napiť sa do sýtosti.
Variť v zime sezónne a lokálne je v našich končinách výzva, ale to neznamená, že sa to nedá. Záhrady sú prázdne, ale môžeme použiť suroviny, ktoré sa zimy dočkali v komorách či skladoch. Kel, mrkvu, červenú repu, huby, šípky, zemiaky, kapustu. Samozrejme, ak máme chuť, môžeme aj zimné recepty ozvláštniť. Napríklad paprikou či granátovým jablkom. Tie sú však len doplnkom, nie hlavnou surovinou.
Mäso možno pripraviť na veľa spôsobov. Jedným z nich je nechať ho konfitovať pri nízkej teplote 2-3 dni. Vyžaduje to čas, ale konzistencia je potom úplne iná ako pri tradičnej úprave.
Či už dávate prednosť bravčovému, hydine alebo rybám, dôležité je, aby ste pri nákupe vedeli, čo je dôležité a vybrali si dobre.
Spotreba bravčového mäsa za rok na jedného obyvateľa je 35 kilogramov.
JOZEF SEDLÁK: Kedysi až približne štvrtinu bravčoviny vyprodukovali rodiny družstevníkov v domácich chovoch. Táto produkcia je dávno minulosťou. Na vidieku sa už takmer nič nechová.
Podľa Americkej asociácie srdcových chorôb sa pravidelná konzumácia bravčového mäsa podpisuje pod zvýšenú hladinu cholesterolu v krvi.
Hovädzie, bravčové, alej kohút, králik. K tomu víno - do jedla i k jedlu. Tu sú štyri nápady, čo si dať počas chladných dní.
Keby sme siahli do zlatého pokladu slovenskej gastronómie, hneď skraja natrafíme na zakáľačky, zabíjačky... Nie sú len o jedle, ale aj o spoločenskej udalosti.
JOZEF SEDLÁK: Chceme slovenské potraviny, ale nebezpečne sme sa vzdialili od ich poctivej výroby. Je najvyšší čas to zmeniť. Ale nie lacnými politickými výzvam.
JOZEF SEDLÁK: Chováme už len menej ako štvrtinu ošípaných, ktoré kvičali v družstevných farmách a štátnych veľkovýkrmniach pred tridsiatimi rokmi.
Len vyššia sebestačnosť Slovenska v produkcii bravčového mäsa zabráni nárastu jeho cien, tvrdia chovatelia.
JOZEF SEDLÁK: Mor zvierat je reakcia na spôsob života modernej spoločnosti, ktorá ani nie za jedno storočie nevídane industrializovala poľnohospodárstvo.