Spojené kráľovstvo a Európska únia na budúci týždeň zintenzívnia snahu o vyriešenie sporu o pravidlá obchodu v Severnom Írsku po brexite.
"Brexit je súčasťou problémov. Bezpochyby platí, že zhoršil situáciu,“ povedal o britských problémoch s palivami Martin Farr, expert na politiku a históriu.
Liz Trussová dokázala, čo sa ešte v britskej Konzervatívnej strane nepodarilo žiadnej žene. Premiér Boris Johnson si ju vybral za ministerku zahraničných vecí.
Obyvatelia Britských ostrovov budú pri návšteve kontinentálnej Európy platiť za dáta a volania denný roamingový príplatok.
RADOVAN GEIST: Poľská vláda sa vybrala nebezpečnou cestou popierania základov európskej spolupráce. Nemožno vylúčiť, že vyústením bude odchod Poľska z Európskej únie.
EÚ by mala byť podľa britského ministra zahraničia v otázke protokolu o Írsku a Severnom Írsku "menej puristická a viac pragmatická a flexibilnejšia".
Británia chce podľa ministerky pre európske susedstvo Wendy Mortonovej vyriešiť sporné otázky, ktoré vznikli po odchode Spojeného kráľovstva z Európskej únie.
Blíži sa leto a s ním aj postupný návrat dovolenkárov.
Odchod Spojeného kráľovstva z Európskej únie zasiahol aj do oblasti práva duševného vlastníctva. Ochrana loga, obchodnej značky či názvu ako ochranných známok môže byť po novom obmedzená.
RADOVAN GEIST: Kritický postoj Nemcov k EÚ narastá. Podľa nedávneho prieskumu inštitútu Allensbach dôveruje Európskej komisii len 21 % ľudí (pred koronakrízou 30 %).
"Dostávame sa do etapy, keď musíme riešiť veľmi náročné vplyvy brexitu,“ pripomína podpredseda Európskej komisie Maroš Šefčovič.
kázal to v sobotu zverejnený prieskum inštitútu Survation uskutočnený pre spoločnosť EY a skupinu London First.
Už niekoľko mesiacov nie je Spojené kráľovstvo súčasťou Európskej únie (EÚ). Ako sa brexit prejavil na fungovaní slovenských firiem na Britských ostrovoch?
Británia síce chystá zákaz predaja áut so spaľovacími motormi, no brexit otvoril možnosť dovozu áut, ktoré si na kontinente ani „neškrtnú“.
Európska komisia v pondelok oznámila, že začne právne kroky proti Spojenému kráľovstvu v súvislosti s novým porušením podmienok dohody o brexite z roku 2019.
Dohoda pokrýva desiatky rôznych kvót v hodnote niekoľkých miliárd eur.
Čiastočne aj vďaka brexitu, pretože tam stúpa počet britských digitálnych finančných firiem.
Navyše veľká časť z nich uviedla, že do určitej miery zaznamenali aj narušenie dodávok.
Ak Briti zakážu v roku 2030 predaj áut so spaľovacími motormi, Stellantis pravdepodobne zastaví akékoľvek svoje ďalšie investície do svojej britskej fabriky.
Už nie sú v jednom klube. Hoci si Európska únia a Británia pri rozvode sľúbili spoluprácu, ich záujmy sa môžu a budú aj rozchádzať