Európska dvadsaťsedmička spolu tvorí najväčší britský zahraničný trh. Z pohľadu členských štátov EÚ je Británia oveľa menej dôležitá.
Lídri členských krajín EÚ sa vo štvrtok a piatok stretnú na summite v Bruseli, kde by dohodu o odchode Británie z EÚ mohli podpísať v prípade, že sa im ju dovtedy podarí dosiahnuť
Británia a Európska únia údajne dosiahli značný pokrok v pobrexitových rokovaniach. Britána a EÚ tieto správy dementovali.
RADOVAN GEIST: EÚ potrebuje nájsť riešenie v obchodnej dohode so Spojeným kráľovstvom a v európskom rozpočte a vo Fonde obnovy vetovanom Maďarskom a Poľskom. Pozor, aby cena kompromisu nebola privysoká.
Rozdiely v názoroch na sporné body obchodných rokovaní medzi Spojeným kráľovstvom a Európskou úniou (EÚ) stále pretrvávajú.
Skúsia sa ešte dohodnúť alebo sa začnú obviňovať? Európska únia a Británia už takmer nemajú čas na uzavretie obchodnej dohody.
Najväčšou prekážkou sa zdajú byť práva na rybolov v britských vodách.
Do konca prechodného obdobia po brexite zostáva len päť týždňov.
Stále pritom pretrvávajú veľké rozdiely v názoroch na tri nedoriešené otázky.
Nájdu Londýn a Európska únia v poslednej chvíli riešenie, ktoré zastaví črtajúci sa tvrdý brexit?
Premiér po návrate do Bratislavy zhrnul hlavné témy rokovaní lídrov EÚ na summite. Okrem emisií sa hovorilo aj o brexite, Covide a Afrike.
RADOVAN GEIST: Lídri EÚ mali 15. a 16. októbra rokovať o obchodnej dohode s Veľkou Britániou. Tá však neexistuje. Potrebujeme sa preto pripraviť na minimalizovanie škôd.
Témami rokovaní lídrov členských štátov EÚ boli okrem iného ochrana klímy, vzťahy s Afrikou, ako aj spoločné opatrenia proti koronakríze.
Porušenie dohody sa týka zákona o vnútornom trhu, ktorú britskí poslanci schválili v utorok a podľa EÚ porušuje časť pôvodnej dohody o brexite.
Bude mať anglický Kent vlastnú menu a armádu? A bude mu vládnuť kráľovná Alžbeta II.?
Bez ohľadu na to, či zastupovali konzervatívcov, alebo labouristov, kontroverzný britský zákon o vnútornom trhu už kritizovali bývalí predsedovia vlády.
Dolná komora britského parlamentu schválila kontroverzný návrh zákona o vnútornom trhu.
Britská vláda minulý týždeň oznámila, že predloží legislatívny návrh, ktorý zámerne porušuje vlani podpísanú dohodu o tzv. brexite.
Nemecký minister financií Olaf Scholz v sobotu uviedol, že Británia bude čeliť vážnym ekonomickým následkom, ak sa nedohodne s EÚ.
Britský premiér Boris Johnson tvrdí, že odchod z EÚ bez dohody by bol "dobrým výsledkom pre Spojené kráľovstvo".