Geneticky modifikované baktérie by mohli byť použité na liečbu ťažko liečiteľných chorôb.
Železo má v tele nezastupiteľné postavenie. Viac ako dve tretiny železa v organizme sú totiž viazané v červenom krvnom farbive – hemoglobíne. Jeho životne dôležitou funkciou je prenos kyslíka z pľúc k bunkám.
Bežne používaná radiačná terapia zabíja rakovinové bunky tým, že spôsobuje rozsiahle poškodenie DNA v ožarovanom tkanive.
Vedci z Akadémie vied Českej republiky popísali vzájomné pôsobenie bielkovín, ktoré zohrávajú dôležitú úlohu v procese starnutia buniek.
Vedcom z Cambridgeskej univerzity sa podarilo omladiť kožné bunky 53-ročnej ženy do podoby, akú majú bunky 23-ročného človeka. Dúfajú, že ich poznatky budú v budúcnosti využiteľné na zmladenie buniek i ďalších telesných orgánov.
Nález zachovanej fosílie dinosaura, lokalizovanie hrobu Krištofa Kolumbusa, omladenie buniek o 30 rokov, vypustenie geneticky modifikovaných komárov a objavenie chemikálií v morskej tráve.
Vedci z Harvardovej univerzity zostrojili umelú rybu, ktorej chvost poháňajú bunky z ľudského srdca.
Hliníkové soli, ktoré obsahuje väčšina dezodorantov, spôsobujú v bunkách škrečkov podobné zmeny, aké je možné pozorovať u takmer všetkých ľudských nádorov.
Videozáznamy šírenia koronavírusu SARS-CoV-2 u živých zvierat, matematicky podložený optimálny cvičebný režim, aj výročie vyškrtnutia Pluta zo zoznamu planét Slnečnej sústavy.
Úspešnosť transplantácie kostnej drene závisí od optimálnej kondície krvotvorných kmeňových buniek, ktoré pacient dostane.
Vplyv hormónov brasinosteroidov na rast koreňov rastlín objasnil belgicko-český tím biológov.
U viac ako 400 pacientov bola odhalená genetická príčina zodpovedná za cukrovku.
Olomouckým vedcom sa podarilo rozšíriť spektrum protinádorových látok.
Vedci z brnianskej Masarykovej univerzity popísali spôsob, akým dokážu bunky využiť takzvané bakteriofágy, teda vírusy, ktoré ich napádajú, k prenosu svojej vlastnej DNA.
Vďaka vzorkám z lamy vedci vytvorili protilátku, ktorá má potenciál zabrániť koronavírusu pred infikovaním buniek.
Proces by mohol pomôcť v boji proti bakteriálnym infekciám bez použitia antibiotík.
Väčšina tém o zdraví sa spája s imunitou - s dômyselným systémom organizmu, ktorý ho ochraňuje pred nástrahami.
Novým spôsobom využívajú moderné mikroskopické technológie a vďaka tomu prvý raz zobrazujú vývoj vajíčka v piestiku rastliny či sledujú vznik peľových buniek.
Pľúca fajčiarov nie sú poškodené naveky. Keď človek prestane s fajčením, zdravé bunky môžu nahradiť tie náchylné k rakovine.
Japonsko je jednou z prvých krajín, ktorá môže experimentovať s ľudskými a živočíšnymi embryami spôsobom, aby sa narodil geneticky zmiešaný tvor.