IGOR DANIŠ: Na prvý pohľad to vyzerá ako dobrá správa. Štát sa dohodol so Slovenskými elektrárňami na dodávkach lacnej elektriny pre domácnosti až do roku 2027. Také jednoduché to však nebude.
"Gazprom informoval, že nemôže potvrdiť objem plynu vyžiadaný pre dnešok, keď uviedol, že nie je možné dodávať plyn cez Rakúsko. Preto budú dnešné dodávky ruského plynu cez vstupný bod Tarvisio nulové," uviedla Eni.
IGOR DANIŠ: Čo nás musí trápiť, je niečo iné. Ako ministri, ktorých si platíme z našich peňazí, spolupracujú pri spravovaní štátu. A to je hanba.
Elektrina s dodávkou na Slovensko v budúcom roku sa v piatok na pražskej burze predávala za takmer 198 eur za megawatthodinu.
Zníženie daní sa uskutoční najmä prostredníctvom reorganizácie dane z príjmu, ceny energií bude štát dotovať a umožní ich domácnostiam hradiť v splátkach.
Minister hospodárstva sa vyjadril, že zníženie DPH by pomohlo najmä domácnostiam. Strana SaS podľa neho opatrenie jednoznačne podporí.
Domácnosti by si mali od začiatku budúceho roku priplatiť za elektrinu v priemere o 3 až 4 eur mesačne.
IGOR DANIŠ: Vysoké ceny elektrickej energie má na svedomí aj Ficova energetická a ekonomická politika. Preto by sa Fico mal pozrieť do zrkadla predtým, než sa pustí do Sulíka.
Za vysokou cenou elektriny sú aj emisné povolenky.
Nasvedčuje tomu cena silovej elektriny, ktorá dosahuje v týchto dňoch na európskych trhoch historické maximá.
Za nárastom cien elektriny na burze treba hľadať najmä drahé emisné povolenky.
Rezort hospodárstva pripravuje plán, ktorý povedie k plošnému zníženiu cien elektriny pre podnikateľov. Podľa neho by mala elektrina zlacnieť nielen tento rok, ale následne aj v rokoch 2022 a 2023.
Od Nového roka za menej. Ceny energií na burzách stlačila ešte na jar pandémia. A to o vyše desatinu pri elektrine a o vyše štvrtinu pri plyne.
Európska únia chce byť lídrom v zelenej energii už o dvanásť rokov. Obnoviteľné zdroje energie by mali mať dovtedy 32-percentný podiel na hrubej konečnej spotrebe energií.
Lacnejšiu elektrinu či plyn v budúcom roku čakať nemôžeme. Naznačujú to ceny na burzách, ale aj nové vyhlášky regulačného úradu, ktoré už riešia aj ističe.
Elektrina od januára budúceho roka zdražie. Otázne je, či pôjde až o 10-percentný nárast cien ako hovoria predajcovia, alebo sa ho regulačnému úradu podarí okresať.
Zelené zdroje čaká rázna reforma. Dole by mali zamieriť ceny elektriny pre vybrané priemyselné podniky.
Nemci si stanovili dlhodobý plán pod názvom Energiewende, takzvaný obrat v energetike alebo energetická revolúcia. Čím môže inšpirovať Slovensko?
Trhové ceny elektriny rastú a zdražovanie od januára hrozí aj konečným spotrebiteľom. Účty domácnosti za elektrinu by mohli poskočiť o viac ako sedem percent.