Čo nám okrem pocitu bezpečia vzal ruský vpád na Ukrajinu? Ako vojna ovplyvnila naše peňaženky, životnú úroveň a čo nás čaká?
„Stáli sme pred hrozbou zatvorenia zimného štadióna, čo bola skutočne krajná možnosť,“ povedal primátor Ján Nosko.
Namiesto 460 eur za megawatthodinu si bude pýtať 220 eur.
Do demonštrácie sa zapojilo minimálne 75 percent samospráv.
Dvojkroková kompenzácia sa týka škôl v prenesenom výkone, teda financovaných priamo zo štátneho rozpočtu.
MARIÁN REPA: V Starých Horách minulý týždeň zhasli pouličné osvetlenie a na hodinu zablokovali dopravu smerom na Donovaly. Takýmto spôsobom chceli upozorniť na rastúce ceny energií a zlé financovanie samospráv.
Podľa exministra školstva stúpli niektorým školám na Slovensku ceny za elektrinu štvor- až sedemnásobne.
Na jednej strane vláda upokojuje, že ľudia si za energie výrazne nepriplatia, na druhej strane niektoré januárové faktúry hovoria iné. Ako to teda je?
Protest zvolal starosta obce Staré Hory ako reakciu na extrémne zvýšenie cien energií a dlhodobé podfinancovanie samospráv.
Vláda pripravila riešenie, v pondelok ho má schváliť.
BRIGITA SCHMÖGNEROVÁ: Výpočet toho, s čím bude politická moc v tomto roku konfrontovaná, je dlhý. Nekompetentná politická moc nebude schopná adekvátne na tieto výzvy reagovať. Výsledkom budú značné hospodárske škody.
Protest sa bude týkať aj financovania samospráv. Uskutoční sa pri zhasnutých svetlách. Účastníci budú mať baterky, sviečky a mobily.
BRIGITA SCHMÖGNEROVÁ: S odkladom hlasovania o dôvere vlády z utorka na štvrtok sa odložilo aj hlasovanie o štátnom rozpočte. Vynachádzavosť vládnej moci, ako si zabezpečiť jedno i druhé nepozná hraníc.
Minister je presvedčený, že vývoj budúcoročných cien energií pre domácnosti bude taký, ako prednedávnom predstavila vláda.
Výdavky za energie ukrajujú z rozpočtov slovenských domácností okolo 10 percent. Dlhodobo tak patríme v tomto ukazovateli k rekordérom Európskej únie.
MIROSLAV RIMÁR: Vláda minulý týždeň schválila konečné ceny plynu a elektriny pre domácnosti. Je to veľmi populistické rozhodnutie, ktoré má výrazný vplyv na výdavkovú stranu štátneho rozpočtu.
„Uvedené vládne opatrenie je pre bohatých Slovákov výborná správa, keďže im umožní bohatnúť ešte rýchlejšie," vysvetľuje analytik.
Súčasná prax bola taká, že ak bola zmluva o dodávke uzatvorená na obec, domácnosti v obecnom nájomnom byte sa k regulovaným cenám nedostali.
Kríza v zdravotníctve, opätovné obvinenie Petra Kažimíra, ale aj dohadovanie sa o cenách energii na úrovni EÚ a kauza šálu Viktora Orbána.
Najväčší alternatívny dodávateľ hovorí, že ceny zverejnili aj preto, že chce upokojiť situáciu.