MARTIN HOJSÍK: Vláda začala dotovať plyn a aj nižšie ceny elektriny, no na tých, čo kúria drevom akosi pozabudla. Pritom palivové drevo dnes už stojí viac ako dotovaný plyn. A to je vážny problém.
MIROSLAV RIMÁR: Vláda minulý týždeň schválila konečné ceny plynu a elektriny pre domácnosti. Je to veľmi populistické rozhodnutie, ktoré má výrazný vplyv na výdavkovú stranu štátneho rozpočtu.
IGOR DANIŠ: Zamestnávatelia a odborári sa dokázali výnimočne zhodnúť. Vyslali pozitívny signál do spoločnosti. Ako s tým naložia naši politici?
IGOR DANIŠ: Premiér Heger po samite žiaril optimizmom trochu predčasne. Lídri sa pevne dohodli iba na spoločných nákupoch plynu. Ako to bude prebiehať, ale nevieme.
IGOR DANIŠ: Ľudia nepotrebujú burcovanie a protesty. Od Smeru (a Hlasu), ktorý bol dvanásť rokov pri moci, požadujeme konkrétne návrhy opatrení.
IGOR DANIŠ: Politici nám až donedávna tvrdili, že trh funguje dobre. Pritom ceny elektriny a plynu mesiace rastú v stovkách percent.
RADOVAN GEIST: Piatkové stretnutie ministrov energetiky ukázalo, že Európa nemá na riešenie energetickej krízy jednotný názor.
Hoci vláda deklaruje, že zabráni enormnému nárastu cien energií a pomôže ľuďom, analytik Karel Hirman je skeptický.
LUCIA LAUKOVÁ: V Česku spúšťajú rozšírenie štátnej pomoci v jednoduchom formáte. Slovensko sa, naopak, čoraz viac motá v zmätku zákonov a pravidiel.
ĽUBOŠ PAVELKA: Rok 2022 tak bude čiastočne pripomínať obdobie cválajúcej inflácie v roku 1991, keď na oboch brehoch rieky Moravy všetko výrazne zdraželo.
IGOR DANIŠ: Dosah rastúcich cien energií na mestá a školy riešili poslanci koncom roka v Národnej rade. Na nemocnice trestuhodne zabudli.
IGOR DANIŠ: V celej Európe za uplynulý rok vyplávalo na povrch veľa problémov. Postupne sa nabaľujú ako snehová guľa a hrozí, že ich nakoniec neunesieme.