ĽUBOŠ PAVELKA: Najväčší problém populistických opatrení je stretnutie s realitou, keď štátu chýbajú peniaze tých druhých.
Do slovenských miest, ktoré ležia na hraničných riekach Dunaj či Ipeľ, teraz cez mosty prúdia stovky maďarských kupujúcich.
JOZEF SEDLÁK: Už dávno Slováci nerátali výdavky na vianočné nákupy tak starostlivo ako tohto roku. Nečudo, medziročne zdraželi potraviny a nápoje o 30 percent.
Za predvianočný nákup potravín zaplatí priemerná slovenská domácnosť medziročne o 25 až 30 percent viac.
Potraviny sú dnes viac než drahé a ceny nútia oveľa dôkladnejšie premýšľať, čo nakúpiť, aby to rodinný rozpočet zvládol. Ako ušetriť a pritom jesť zdravo?
Slovensko sa borí nielen s infláciou či extrémnym suchom, ale doliehajú na ňu aj resty z minulosti. V podcaste denníka Pravda analyzuje redaktor Jozef Sedlák.
V lete sa menia aj nákupné preferencie Slovákov. Viac siahame po zmrzline, nápojoch či ovocí a zelenine, doprajeme si dovolenku. Leto ale bude drahšie ako vlani.
Aj keď poľské výrobky nemajú vo všeobecnosti takú kvalitu ako slovenské výrobky, Slovákom sa tam oplatí nakupovať, hovorí prvý viceprezident Zväzu obchodu Pavol Konštiak.
Sankcie voči Rusku redukujú dodávky hnojív, štáty sa obávajú nedostatku potravín.
Index cien potravín FAO sa vo februári dostal na rekordné maximum.
JOZEF SEDLÁK: Až teraz si možno s hrôzou uvedomujeme, čo je to mať dostatok vlastných potravín a nebyť vydaný na milosť a nemilosť dodávok spoza hraníc.
IGOR DANIŠ: Iba cynik sa môže bez hanby postaviť pred seniorov a povedať im, že neveľký trinásty dôchodok im pokryje rastúce ceny v obchodoch.
Výroba hnojív klesla kvôli nedostatku niektorých chemikálií, ich ceny výrazne stúpli.
Ak by vláda zablokovala ceny základných tovarov tak, ako to ohlásilo Maďarsko, vezme ekonomike nástroj, ako s infláciou bojovať, upozorňuje INESS.
Maďarský premiér už zastropoval ceny benzínu či výšku úrokových sadzieb hypoték.
Hlavným dôvodom zostáva pandémia koronavírusu a rastúce ceny pšenice na svetových trhoch.
Rast cien obilia a následky pandémie nútia slovenských mlynárov rokovať s ich obchodnými partnermi o zdražovaní cien múky a mlynských výrobkov.
ĽUBOŠ PAVELKA: Zvyšovanie základnej sadzby DPH na 25 % by bolo výraznou ranou pod pás pre nižšie a stredné vrstvy obyvateľstva, ktoré na potraviny potrebujú značnú časť príjmov.
Prečo by sme mali uprednostniť naše potraviny a ako môžu konkurovať zahraničným sme sa spýtali Martina Krajčoviča, predsedu Slovenskej aliancie moderného obchodu.
Pod ďalší prudký rast sa podpísali najmä ceny cukru a rastlinných olejov.