Návrh podporili aj nezaradení poslanci okolo Tomáša Tarabu.
Čísla stále nie sú ideálne, potraviny infláciu nechcú pustiť nižšie.
ĽUBOŠ PAVELKA: Politici v celej únii majú maslo na hlave aj v prípade dampingových cien ukrajinského obilia, ktoré sa dováža do EÚ.
Za sviatočný stôl na Veľkú noc si priplatíme tento rok približne o päťdesiat eur viac ako vlani. Zdražovanie pocítime najmä na potravinách, výrazne stúpla cena vajíčok, mäsa, ale aj majonézy.
Pokiaľ ceny bravčového mäsa v najbližších dňoch stúpnu o 20 percent, cena cibule by mala byť na vrchole a klesne až v lete.
Rekordne vysoké ceny nútia dobre si premyslieť, čo nakúpiť.
V rámci EÚ vzrástli najviac ceny vajec v Česku, medziročne až o 85 %, a v tesnom závese boli Maďarsko (80 %) a Slovensko (79 %).
Slovenská domácnosť dáva na potraviny takmer 20% zo svojho rodinného rozpočtu a v rámci krajín V4 sú u nás najdrahšie. Napriek tomu ešte stále máme rezervy pri ich využívaní.
Vplývať na to budú externé politické a bezpečnostné faktory.
JOZEF SEDLÁK: Spotrebiteľ ostro sledujúci zľavy potravín. Taký je súčasník, ktorého zrodili a vychovali na svoj obraz moderný obchod a spolu s ním stále za potrebami ľudí zaostávajúce príjmy.
ĽUBOŠ PAVELKA: Najväčší problém populistických opatrení je stretnutie s realitou, keď štátu chýbajú peniaze tých druhých.
Do slovenských miest, ktoré ležia na hraničných riekach Dunaj či Ipeľ, teraz cez mosty prúdia stovky maďarských kupujúcich.
JOZEF SEDLÁK: Už dávno Slováci nerátali výdavky na vianočné nákupy tak starostlivo ako tohto roku. Nečudo, medziročne zdraželi potraviny a nápoje o 30 percent.
Za predvianočný nákup potravín zaplatí priemerná slovenská domácnosť medziročne o 25 až 30 percent viac.
Potraviny sú dnes viac než drahé a ceny nútia oveľa dôkladnejšie premýšľať, čo nakúpiť, aby to rodinný rozpočet zvládol. Ako ušetriť a pritom jesť zdravo?
Slovensko sa borí nielen s infláciou či extrémnym suchom, ale doliehajú na ňu aj resty z minulosti. V podcaste denníka Pravda analyzuje redaktor Jozef Sedlák.
V lete sa menia aj nákupné preferencie Slovákov. Viac siahame po zmrzline, nápojoch či ovocí a zelenine, doprajeme si dovolenku. Leto ale bude drahšie ako vlani.
Aj keď poľské výrobky nemajú vo všeobecnosti takú kvalitu ako slovenské výrobky, Slovákom sa tam oplatí nakupovať, hovorí prvý viceprezident Zväzu obchodu Pavol Konštiak.
Sankcie voči Rusku redukujú dodávky hnojív, štáty sa obávajú nedostatku potravín.
Index cien potravín FAO sa vo februári dostal na rekordné maximum.