Maria Avdejevová z Charkova napiekla medovníky s nápisom: Ruská vojnová loď, choď do …!
Pred tristo dňami som prvýkrát počula vybuchnúť rakety. Nebolo o čom pochybovať – vojna. Vyšla som na balkón, zapálil som si a dlho som hľadela na červeno-oranžovú žiaru na obzore.
Pred desiatimi minútami nabehla elektrina, nemali sme ju šestnásť hodín. Hádajte, čo som urobila ako prvé?
Divadelník hovorí, ako sa členovia jeho divadla ocitli na doskách bratislavského DPOH, kde odohrali balet Tajomstvá Pandory.
Pozerám video, ako v Charkove strhávajú Puškinovu bustu, a nič necítim. Žiadna ľútosť, žiadna radosť, žiadna nostalgia.
Prečo vypálené okno domu pripomína ruský neosuprematizmus, teda abstraktný výtvarný smer, ktorý sa zameriava na základné geometrické tvary?
Určite to nie je S-300, protilietadlový raketový systém šíri vibrácie. Žeby dron?
Charkov 10. októbra. Žiadna voda, žiadne svetlo, žiadne spojenie.
Napriek bombardovaniu všade navôkol vidno nespútanú radosť z toho, ako naši vyháňajú vyvrheľov z ukrajinskej zeme.
Kvôli ruskému ostreľovaniu sú zvieratá v Charkove v strese.
Už ma nebaví skrývať sa. Pred tlakovou vlnou, črepinami, rachotom. Otvorila som dokorán okná a pustila dnu chlad neskorého letného večera. Bože, to je pôžitok.
Hrozný deň, výbuchy, požiare, trosky, spod ktorých sa ľudia nevedia dostať. Pretože sú hluchonemí, nepočujú záchranárov a nereagujú.
Bombardovanie Charkova pripomína desivú tínedžerskú hru známu ako „modrá veľryba“ alebo „zobuď ma o 4:20“, kde deti strašili a dovádzali k samovražde.
Z Charkova pre Pravdu píše ukrajinská publicistka a spisovateľka
Z Ukrajiny pre Pravdu píše charkovská publicistka a spisovateľka
Dve mestá, kde ľudia žili pokojne a v mieri, sa za posledné dni premenili na ruiny. Ako vyzerali? Nahliadnite do minulosti...
- Ale no, akáže som ja hrdinka? Jednoducho bolo treba niečo urobiť, hovorí Ľuda z Charkova, ktorá zašila neznámemu človeku brucho roztrhané šrapnelom priamo na ulici.
O situácii v Rusmi ostreľovanom Charkove hovorí Maria Avdejevová, riaditeľka pre výskum v Európskej expertnej asociácii.
V rokline Drobickij Jar nacisti zavraždili asi 15 000 až 20 000 Židov z Charkova.
Keď ruská armáda začala na konci februára bombardovať Charkov, ocitol sa v ohrození aj jeden z najpopulárnejších domácich miláčikov na svete.