Sýrska armáda získala pod kontrolu diaľnicu spájajúcu Damask s pobrežím. Práve túto trasu majú použiť pri prevoze sýrskych chemických zbraní do prístavu Latákíja.
Sýria má čas do konca júna 2014, aby sa zbavila celého chemického arzenálu. Pomôžu jej s tým aj Spojené štáty.
Slovensko sa bude nepriamo podieľať na ničení sýrskych chemických zbraní. Naši špecialisti sú pripravení poskytnúť logistickú podporu.
MIROSLAV ČAPLOVIČ: Slovensko si urobilo dobrý zápis v indexe zahraničnej politiky. Premiér Robert Fico ponúkol odborníkov, ktorí môžu pomôcť s likvidáciou sýrskych chemických zbraní.
Nebude to Nórsko, Turecko, Jordánsko, ale ani Rusko a Nemecko a najnovšie ani Belgicko či Albánsko. Všade tam sa totiž pôvodne vraj mohla uskutočniť likvidácia sýrskych chemických zbraní.
Spojené štáty uvažujú o systéme umožňujúcom zničenie chemických látok na palube námorného plavidla.
Brusel bol považovaný za možného kandidáta pre skúsenosti s ničením jedovatých plynov z čias prvej svetovej vojny.
Sámir Barak je podozrivý, že chystal útok proti Izraelu. Má 39 rokov, ale formálne ho dosiaľ neobvinili a od roku 2010 je v administratívnej väzbe.
Albánsko odmietlo žiadosť Spojených štátoch o to, aby experti na jeho území mohli zničiť chemické zbrane zabavené v Sýrii.
Sýria zničila svoje deklarované prevádzkárne na výrobu chemických zbraní. Splnila tak v termíne prvý krok chemického odzbrojenia, ďalším je zničenie chemikálií.
Experti Organizácie pre zákaz chemických zbraní (OPCW) zatiaľ neboli schopní preveriť posledné dve zariadenia na výrobu chemických zbraní.
Nórsko odmietlo likvidáciu častí sýrskych chemických zbraní na svojom území, o ktorú ho požiadali Spojené štáty.
Švédsko oznámilo, že pomôže OSN pri ničení sýrskeho chemického arzenálu tým, že poskytne jednotku vzdušných síl a vojenské transportné lietadlo.
Nórsko vraj nechce prijať už pripravené chemické zbrane, nová stredopravá vláda však uvažuje o horčičnom plyne a chemických zlúčeninách určených k výrobe zbraní.
Medzinárodná Organizácia pre zákaz chemických zbraní, zamestnáva aj troch Slovákov - Dittu Cigánikovú, Katarínu Grolmusovú a Mariána Ružoviča.
Chemické zbrane ako kyanovodík, sarin, chlór či yperit údajne zabíjajú politických väzňov a ich rodiny počas pokusov v KĽDR.
Experti Organizácie pre zákaz chemických zbraní sa obávajú, či sa dostanú k prevádzkam pod kontrolou sýrskej opozície.
Nórsko by sa mohlo podieľať na likvidácii sýrskych chemických zbraní. Oznámila to v sobotu nórska televízia NRK.
Do Sýrie by mali pricestovať experti Organizácie pre zákaz chemických zbraní, aby začali inšpekciu tamojšieho chemického arzenálu.
Sýrsky chemický arzenál sa z veľkej časti skladuje v stave "nepoužiteľnom" na okamžité nasadenie, jeho likvidácia môže byť ľahšia, než sa predpokladalo.