Rusko a Spojené štáty predložili Bezpečnostnej rade OSN spoločný návrh rezolúcie týkajúcej sa zneškodnenia chemických zbraní v Sýrii.
Rusko je pripravené vyslať do Sýrie pozorovateľov, ktorí by mohli počas ničenia chemických zbraní tamojšieho režimu prevziať kontrolnú funkciu.
Tím inšpektorov prišiel do Sýrie už druhýkrát. Na jeho čele je švédsky expert na chemické zbrane Ake Sellström.
Rusko je pripravené vyslať do Sýrie vojenských pozorovateľov, ktorí budú zaručovať bezpečnosť počas snáh o elimináciu sýrskych chemických zbraní.
Sýria predložila Organizácii pre zákaz chemických zbraní údaje o svojich chemických zbraniach a splnila požiadavku v dohode medzi Ruskom a USA o likvidácii sýrskeho chemického arzenálu.
Sýrsky prezident Bašar Asad priznal, že Sýria má chemické zbrane a uistil zároveň, že tento arzenál bude zničený.
Rusko v stredu obvinilo zbrojných inšpektorov OSN, ktorí v auguste preverovali použitie chemických zbraní v Sýrii, z ignorovania dôležitých dôkazov.
Správa expertov OSN obsahuje jasné a presvedčivé dôkazy o používaní chemických látok pri augustovom útoku pri Damasku.
O tom, že v Sýrii použili toxický plyn, nikto nepochybuje, tvrdil ruský prezident Vladimir Putin v denníku New York Times.
Otázka týchto dní: Zaútočia USA na Sýriu? Prehľadná infografika ponúka dôvody, ciele prípadného útoku a možnosti sýrskej armády.
Spojené štáty súhlasili s tým, aby Bezpečnostná rada OSN rokovala o ruskom návrhu, podľa ktorého by sa Sýria vzdala chemických zbraní.
Sýria nazhromaždila jeden z najväčších svetových arzenálov chemických zbraní vďaka krajinám ako Sovietsky zväz, Československo a Irán.
Spojené štáty neustále rozširujú zoznam plánovaných cieľov pre útok na Sýriu, akcia má však byť ohraničená a nemá trvať dlhšie ako tri dni.
Americký minister zahraničia John Kerry sa v nedeľu v Paríži stretne s delegáciou Ligy arabských štátov. CNN vysielala zábery po chemickom útoku na Damask.
Severná Kórea sa pokúsila vyviezť do Sýrie plynové masky, zadržali ich však spolu so zbraňami a muníciou v Turecku. Informoval o tom v utorok japonský denník.
Americký minister obrany Hagel vyhlásil, že hneď ako prezident Obama vydá príslušný rozkaz na útok v Sýrii, armáda "je na akciu pripravená".
Neznámi ostreľovači zasiahli v Sýrii jedno z vozidiel konvoja inšpektorov OSN, ktorí išli z Damasku obhliadnuť miesto údajného chemického útoku.
Sýria povolí inšpektorom OSN prístup do oblastí neďaleko Damasku, kde sa v stredu odohral údajný chemický útok so stovkami obetí.
Poradcovia a zástupcovia americkej armády navrhli Obamovi možnosti ako reagovať, ak sa dokáže, že v Sýrii boli použité chemické zbrane.
Humanitárna organizácia Lekári bez hraníc potvrdila, že v Sýrii skutočne prišlo k rozsiahlemu útoku chemickými zbraňami.